Komunisté vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vládě ANO

Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s prezidentem Milošem Zemanem. Babiš se Zemanem hovořil v neděli večer, předseda KSČM Vojtěch Filip navštíví Hrad ve středu odpoledne.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vojtěch Filip

Minulý týden jednaly expertní týmy ANO a KSČM o konkrétních prioritách programu, například o zavedení sektorové daně či systému růstu minimálních mezd. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš popsal tato setkání jako sondáž, konzultace či seznámení. Experti ANO podle něj žádný z návrhů KSČM hned nezavrhli. "Ale také se nedá říct, že bychom viděli vstřícnost," popsal jednání.

Filip na stranickém webu napsal, že komunisté navrhli zavedení sektorové daně ve výši 24 procent (19 procent běžná daň pro právnické osoby plus pět procent finanční sektor). "Výnos zvýšené části ve výši pět procent chceme vázat na Státní fond rozvoje bydlení. Záměrem tohoto opatření je získat finance na výstavbu nájemního bydlení a podpory výstavby komunitního bydlení pro důchodce," uvedl.

Doplnil, že KSČM navrhla také zvýšit daň z dividend pro nerezidenty jako nástroj regulace odlivu zisku do zahraničí a růst minimální mzdy v následujících třech letech v hodnotě dvojnásobku růstu HDP.

"Všechny tyto naše návrhy jsou ve shodě s částí ČSSD. Vyzývám ČSSD, aby nás v tomto našem úsilí podpořila a zvážila podporu nově vznikající vládě jakoukoliv formou," uvedl.

Při hledání podpory pro druhou Babišovu vládu jednalo zatím hnutí ANO s komunisty a hnutím SPD například o prosazení zákona o obecném referendu či o postoji k těžbě surovin. Jednání s ČSSD Babiš přerušil s tím, že počká, až volební sjezd určí nové vedení strany. Sjezd v neděli Hamáčka jednáním s ANO pověřil.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama