Donbas není zamrzlý konflikt. Přibyly stovky mrtvých, říká ukrajinský ambasador v ČR

Praha - Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis dnes řekl, že konflikt v Donbasu není zamrzlý, dál umírají lidé. Válka vypukla na jaře 2014. V poslední době se mluví o tom, že situaci by měla pomoct řešit mírová mise OSN.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.

"Nehledě na částečné zmírnění intenzity bojů v roce 2017 se v žádném případě nejedná o takzvaný zamrzlý konflikt," řekl Perebyjnis na tiskové konferenci. V loňském roce podle něj v Donbasu zemřelo 200 ukrajinských vojáků a stovka civilistů. Celkem si konflikt vyžádal více než 10.000 lidských životů.

Perebyjnis dále prohlásil, že Rusko obsadilo jak Donbas, tak poloostrov Krym. "Jediný rozdíl je, že na Krymu Rusko uznává, že tam je přítomno, na Donbasu to nepřiznává. Ale to nic nemění na tom, že Rusko je okupantem v obou ukrajinských regionech," řekl velvyslanec.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil, že v Kremlu sídlí zlo. Moskva podle něj vede celosvětovou hybridní válku a cynicky útočí na demokratické hodnoty.

Klíčem k ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou by mělo být naplnění takzvaných minských dohod z roku 2015. Varianta mírová mise OSN v Donbasu je přijatelná pro Rusko i Ukrajinu. Zatím ale nepanuje shoda na tom, kde přesně by takzvané modré přilby měly být nasazeny. Kyjev navrhuje, aby mírotvorci střežili ukrajinsko-ruskou hranici kontrolovanou separatisty, přes kterou údajně pronikají na bojiště ruští bojovníci a kudy z Ruska vedou zásobovací trasy. Moskva takový scénář odmítá a trvá na tom, aby mírové sbory byly rozmístěny na frontě oddělující proruské radikály od jednotek ukrajinské armády.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama