Škromach otevřeně: Okamura nesmí vládnout. ČSSD nemůže do opozice

Praha - Někdejší ministr práce a sociálních věcí a bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach je přesvědčený, že strana musí najít vůdce typu Emmanuela Macrona nebo Roberta Fica. Proto je jeho favoritem na předsedu sociální demokracie Jiří Zimola.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Zdeněk Škromach /ČSSD/

"V opozici budeme o programu jen mluvit, ale ve vládě můžeme konkrétní věci realizovat. Musíme hledat způsob, jak oslovit voliče, kteří nás opustili," uvedl v debatě Českého rozhlasu Zdeněk Škromach. Společné vládnutí s hnutím ANO v minulém volebním období považuje za úspěšné, protože se jim podařilo prosadit dobré věci. "Ta vláda byla z pohledu sociální demokracie úspěšná, podařilo se nám prosadit spoustu dobrých věcí. Špatný byl ten závěr, kdy se vše scvrklo do osobního souboje premiéra s vicepremiérem, a to dobré se vytratilo," vysvětluje bývalý senátor. 

Škromach jasně uvedl, že si nepřeje, aby zemi vládl předseda hnutí SPD Tomio Okamura a jeho lidi. "Je třeba hledat konkrétní řešení, ne jen hnát vodu na mlýn extremismu. Mrzí mě, že tak neuvažují strany, které o sobě tvrdí, že jsou demokratické," připomněl sociální demokrat. Podle jeho stranického kolegy a předsedy spolku Idealisté.cz, což je samostatný spolek sociálně demokratické orientace, Radima Hejduka, by měla odpovědnost převzít ODS.

Podle Hejduka by úlohou demokratických stran mělo být, aby se účastnily jednání o vládě. Zdůrazňuje, že sociální demokracie získala ve volbách něco málo přes sedm procent. Proto by se mohla ČSSD v opozici vyprofilovat. "ANO je prázdná nádoba, kterou lze naplnit jakýmkoli programem. ČSSD se ale musí vyprofilovat, a to lépe zvládne v opozici," míní Hejduk. Jako příklad uvádí bytovou politiku. "V minulé vládě byla na Ministerstvu pro místní rozvoj Karla Šlechtová z hnutí ANO, která v tomto neudělala naprosto nic. Státní fond pro rozvoj bydlení je nepoužitelný a ČSSD je schopná navrhnout jeho přenastavení," uvedl sedmadvacetiletý předseda spolku.

Škromach však namítl by strana mohl v opozici mezi jinými stranami ztratit. S tím však Hejduk nesouhlasí. "Opozičních stran tehdy bylo hodně, přesto SPD dokázala svůj volební potenciál naopak zvýšit," namítl. Škromach by rád viděl v čele ČSSD Jiřího Zimolu, který už podotkl, že by do vlády s Andrejem Babišem šel, ovšem jako rovnocenný partner. "Je třeba najít charismatického člověka, jako je slovenský premiér Robert Fico nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Velké charisma má třeba Jiří Zimola," potvrdil Škromach.      

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama