StB žije. Babiš je důkazem. Novinář Kmenta se obul do předsedy hnutí ANO

Praha - Investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta připomíná základní fakta o spolupráci Andreje Babiše s tajnou komunistickou policií StB, která během svého pátrání nashromáždil.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Jeden z našich špičkových investigativních novinářů - Jaroslav Kmenta

Krajský soud v Bratislavě v úterý zamítl stížnost českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že byl ve svazcích StB oprávněně veden jako agent s krycím jménem Bureš. Rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat. Pokud by chtěl Babiš očistit své jméno, musí žalovat někoho jiného, protože Ústavní soud Slovenské republiky potvrdil, že žalovanou stranou by neměl být slovenský Ústav paměti národa, jenž podle zákona zveřejňuje dokumenty někdejší StB.

Zprávu komentoval na české straně několik politiků s tím, že je to pro Českou republiku ostuda. První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na svém twitterovém účtu uvedla, že jedna věc je přece jenom horší, než že Andrej Babiš spolupracoval s StB, a to, kolika lidem taková skutečnost nevadí. Mezi ně však nepatří investigativní novinář Jaroslav Kmenta, který v loňském roce před volbami do Poslanecké sněmovny vydal knihu s názvem Boss Babiš, ve které upozornil, že předseda hnutí ANO podle zjištěných informací skutečně spolupracoval s tajnou policií.

Na svém facebookovém profilu Kmenta vypíchl pár bodů ze své knihy, které Babišovu spolupráci s StB zachycují. Od roku 1985 působil Babiš v Maroku, a to s pověřením socialistické republiky, kde dělal obchodního delegáta státního podniku zahraničního obchodu PZO Petrimex. Ačkoliv Babiš členství v KSČ nikdy nepopíral, ale spolupráci s tajnou policií důrazně odmítal, přesto se jeho jméno objevilo v dokumentech slovenského Ústavu paměti národa. Z důvěrníka se později stal agent StB s krycím jménem Bureš. Podepsat se měl v roce 1982, tedy před cestou do Maroka. Jeho řídícím důstojníkem byl Julius Šuman.

Podle dochovaných svazků se měl Babiš s příslušníky StB sejít celkem sedmnáctkrát. Figuruje dokonce ve spisu Oko, kde jeho krycí jméno Bureš bylo zmíněno v souvislosti s autorstvím hlášení určených pro StB, a ve spisu Voják, kde měl vystupovat jako opakovaný návštěvník konspiračního bytu tajné policie. Jeho řídící důstojník Julius Šuman popsal v roce 1982 Babišův vztah k orgánům SNB jako dobrý. Kmenta upozorňuje, že velká část důstojníků odešla po revoluci podnikat a někteří z nich mají stále velký vliv na firmy, politiku a veřejný život.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus mladší zradil ODS? Po slovech o českých vojácích odpálil další…

15.08.2018 08:14 Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší dál čeří vody. Poté, co sepsal kritizovaný komentář o…

Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

14.08.2018 19:36 Aktualizováno NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968.…

Bakalu předvedou v poutech? Před komisi k OKD nedorazil, má zakročit…

14.08.2018 18:28 Aktualizováno Praha - Zdeněk Bakala, který žije ve Švýcarsku, se dnes nedostavil před sněmovní vyšetřovací komisi…

Filip slovy o roce 1968 šokoval české politiky, zareagoval Babiš i Hrad

14.08.2018 18:16 Aktualizováno Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip se postaral svým rozhovorem pro britský list The Guardian o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama