Odchod z EU? Občané mají mít právo o tom rozhodnout, tvrdí Krása

Praha - Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása je přesvědčený, že občané by měli mít právo rozhodnout o tom, zda Česká republika má setrvat v Evropské, nebo ne. Od vstupu do společenství se totiž leccos změnilo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Demonstrace

"Myslím si, že právo občanů na posouzení našeho členství v EU je neoddiskutovatelné a nezpochybnitelné. Když jsme v referendu hlasovali o vstupu do EU, a já jsem hlasoval pro členství, měli jsme určitě podstatně méně informací o fungování evropského společenství, než máme nyní," uvedl Václav Krása na svém blogu. Podle něj byli lidé značně naivní, protože nevěděli, co členství v EU obnáší. Někteří si mysleli, že si zajistí ráj na zemi.

Bývalý zakládající člen Unie svobody je přesvědčený, že je řada důvodů, proč by se mělo setrvání v EU zvážit. Jako hlavní důvod však uvádí, že se společenství od roku 2004, kdy jsme do EU přistoupili, výrazně proměnilo. "Zasáhla nás ekonomická krize, migrační krize, byla schválena Lisabonská smlouva, která zásadně mění hlasování v EU, a jsou přijímány normy, které omezují suverenitu jednotlivých členských zemí," vysvětlil Krása s tím, že se rovněž připravuje revize Úmluvy o imigraci Dublin IV., jenž by měla upravit automatické přerozdělování migrantů. 

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR však nepochybuje o tom, že jsme díky Evropské unii získali značné finanční prostředky. Podle Krásy je sice hezké, že Česká republika získala od EU za posledních sedm let 700 miliard korun. ale nikdo nepřišel s tím, kolik peněz země do společenství dává. "Řada politiků a ekonomů uvádí, že odchod z EU by pro Českou republiku znamenal ekonomickou katastrofu, protože bychom okamžitě přišli o trhy a naše hospodářství by se dostalo na úroveň Běloruska," připomíná Krása.

Tehdejší člen občanských demokratů však zdůraznil, že nevolá po vstoupení z EU. "Otázka referenda by mohla znít např. takto: „Jste pro federaci EU, nebo pro unii samostatných evropských států.“ Rozdíl federace a unie spočívá především v tom, že bychom si zachovali měnu (to je další problémová otázka – přijetí eura znamená platit dluhy druhých), rozhodovali bychom o tom, kdo se bude moci usadit na našem území a podobně," navrhl Krása. Je přesvědčený, že občané mají mít právo, aby se vyslovili, jak dál s EU. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Rozbroje v pražské ČSSD? Pavlík vpálil Novákovi mrtvé duše, ten si to…

20.08.2018 11:46 Aktualizováno Praha - Komunální volby se blíží a v metropoli je už znát napětí. Půtky zasáhly sociální demokracii…

Bude dusno kvůli uprchlíkům? Zeman i Babiš se setkají s Merkelovou

20.08.2018 10:58 Berlín/Praha - Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) zavítají v září do Berlína. Oba…

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama