Jak by vypadal odchod Česka z EU? Zeptali jsme se odborníka

Praha - Zdá se, že se možná v brzké době dočkáme referenda o odchodu ČR z Evropské unie. Máme se případného czexitu bát nebo se na něj těšit? A co by nám přinesl z ekonomického hlediska? Na to se EuroZprávy.cz zeptaly ekonoma Štěpána Křečka.

Přidejte svůj názor 132 komentářů

Evropská unie, ilustrační foto

Ten upozorňuje, že proexportně orientovaná česká ekonomika silně reaguje na podněty ze zahraničí. „Česká republika je malou a otevřenou ekonomikou. To má pro nás celou řadu hospodářských důsledku, kterých jsme si mohli všimnout například při propuknutí světové hospodářské krize před 10 lety. Tehdy jsme za krizi nenesli žádnou odpovědnost, ale přesto jsme si ji dovezli do České republiky a velmi silně poškodila naše hospodářství.“.

Připomíná také, že ČR je ekonomicky závislá na zahraničí. „Zajímavé také bylo sledovat, když Německo zavedlo takzvané šrotovné, kterým chtělo podpořit nákup nových aut. Toto opatření mělo zcela jasně zaznamenatelný efekt pro naše strojírenské firmy. Je tedy zřejmé, že Česká republika je ekonomicky závislá na dění v okolních státech a svůj osud nemáme jen ve vlastních rukou.“.


Dopad případného czexitu na naši ekonomiku by byl dle Křečka devastující. „Kdyby skutečně došlo k vystoupení České republiky z Evropské unie, závislost naší ekonomiky na zahraničí by se tím skokově nesnížila. Pouze bychom měli výrazně horší podmínky pro mezinárodní obchod, což by silně poškodilo naše hospodářství.“ říká ekonom. Podle něj by náš odchod z EU poslal celou řadu lidí do front před Úřady práce. „Některé společnosti by při zhoršení podmínek zahraničního obchodu přestaly být rentabilní a začaly by krachovat. To by dlouhodobě navyšovalo nezaměstnanost a destabilizovalo veřejné rozpočty.“.

Křeček také dodává, že by czexit výrazně omezil zahraniční investice směrem do Česka. „Zároveň by Česká republika ztratila svou atraktivitu pro zahraniční investory, což by dramaticky zpomalilo další rozvoj země. Z ekonomického pohledu lze tedy říci, že by případný czexit byl katastrofou.“ myslí si ekonom. Jeho slova potvrzují i statistiky ministerstva financí.

Podle nich Česká republika za celý rok 2016 obdržela o 79,6 miliard korun více, než do rozpočtu EU odvedla. Z rozpočtu EU jsme obdrželi příjmy ve výši celkem 123,8 miliard, zatímco na povinných platbách jsme odvedli do evropského rozpočtu 44,2 miliard. Rok před tím jsme na tom byli ještě lépe. České republika obdržela z rozpočtu EU rekordní příjmy ve výši celkem 193,7 miliard a současně odvedla do evropského rozpočtu 41,9 miliard. Za celý rok 2015 tak obdržela o 151,8 miliard Kč více, než kolik odvedla.

Vstupte do diskuze (132)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minimální mzda 16 tisíc? Maláčová chce rázné změny ve valorizaci

20.08.2018 12:01 Praha - Podle novely, kterou navrhlo ministerstvo práce, by se měla minimální mzda v Česku od roku…

Startuje akce Dny dopravy zdarma, zapojí se tisíce e-shopů

20.08.2018 10:07 Praha - Dnes v poledne startuje akce Dny dopravy zdarma. Zapojeny jsou e-shopy jako Mall.cz, T.S…

Babišův centrální nákup státu je fiasko? Nefunguje, žádné úspory, zhrozil…

20.08.2018 09:20 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil centralizované zadávání veřejných zakázek ve státní…

Agrofertu se v Německu nedaří? Ruší 1665 míst v pekárenském gigantu Lieken

20.08.2018 09:11 Praha - Agrofert ruší 1665 míst v německé pekárenské skupině Lieken, která má nyní zhruba 2800…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama