Další pád nebo vzchopení se? ČSSD čeká důležitý rok

Praha - Bitva o post šéfa sociální demokracie vyvrcholí 18. února na mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové. Ať už bude předsedou či předsedkyní kdokoli, protože ve hře je i jediná zástupkyně ženského pohlaví, důležitý bude směr, jakým se strana bude ubírat.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Bohuslav Sobotka, bývalý premiér a předseda ČSSD

Sociální demokracii nečeká nic lehkého. Po mizerném výsledku ve volbách, tradiční levicová strana získala pouhých 7,27 % hlasů, což neočekával ani nejzapřísáhlejší pesimista, nelze od oranžových reprezentantů očekávat nic jiného, než postupné vracení politického subjektu tam, kam patří. ODS si zažila podobný debakl před čtyřmi lety a nyní je druhou nejsilnější politickou stranou v zemi, i když ve volbách získala pouhých 11,32 % hlasů - takže se jedná o úspěch relativní. 

Ale co by za to ČSSD dala. Bude to na novém předsedovi či předsedkyni a novém předsednickém složení strany, jak bude nadále postupovat. Evidentně rozdělená sociální demokracie má na výběr několik variant, jako cestou se vydat. A jména některých kandidátů také naznačují, co by se od nich dalo očekávat. Největšími favority jsou asi mediálně nejznámější místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a statutární místopředseda strany a bývalý ministr vnitra Milan Chovanec. 

O Hamáčkovi je známo, že je takovým politikem kompromisu. Na čem ale bude nejvíce záležet? Pravděpodobně na tom, po čem volají už roky někteří sociální demokraté - usmířit se s prezidentem Milošem Zemanem. Například Milan Chovanec šel osobně podpořit prezidenta do volebního štábu v Top Hotelu Praha, kde s ním poté oslavil vítězství v prezidentských volbách. Po usmíření volá také další kandidát - Jiří Zimola, mimochodem spolu s Milanem Chovancem, Jeronýmem Tejcem, Zdeňkem Škromachem a Michalem Haškem účastník lánské schůzky, kde se s prezidentem bavili o možném sesazení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD.

Jaký má strana názor na Miloše Zemana demonstrativně sociální demokracie předvedla při první přímé prezidentské volbě. Oficiálním, stranickým kandidátem na prezidenta byl Jiří Dientsbier mladší, kterého však podporovala pouhá půlka strany. Druhá více věřila jejich bývalému předsedovi Miloši Zemanovi, který nakonec volby vyhrál. Bohuslav Sobotka po celou dobu své funkce premiéra měl k prezidentovi zvláštní vztah. Snažil se však působit profesionálně. 

Jisté je, že pokud bude zvolen předsedou Milan Chovanec nebo Jiří Zimola, pak se dá očekávat daleko rychlejší proces smiřování s prezidentem Miloše Zemanem, který koneckonců bude mít na mimořádném sjezdu sociální demokracie 18. února v Hradci Králové projev. Je také otázkou, kdo z kandidátů bude ochoten vyjednávat s hnutím ANO o případném angažmá ve vládě. ČSSD by se však měla soustředit na říjen letošního roku.

Politické strany čekají dvoje volby - senátní a komunální. Sociální demokracie bude obhajovat celkem 3773 z více jak šedesáti tisíc zastupitelských křesel. Při současném posílení voličských preferencí hnutí ANO při parlamentních volbách v minulém roce je však pravděpodobné, že sociální demokracie patrně oslabí i na této frontě. Aby toho nebylo málo, v říjnu letošního roku se ještě obměňuje třetina Senátu ČR. ČSSD v těchto volbách obhajuje jedenáct křesel. Nové vedení sociální demokracie tedy čeká opravdu nelehký úkol. Pokud totiž na obou frontách selže, pak její vzestup bude delší, než si sama představovala.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama