Havel byl naposledy ve funkci prezidenta 2. února 2003

Praha - Téměř třináct let prožil Václav Havel ve funkci hlavy státu. Jeho posledním dnem v úřadě byl, po vypršení druhého pětiletého funkčního období prezidenta ČR, 2. únor 2003. "Milí přátelé, loučím se s vámi jako váš prezident, zůstávám s vámi jako váš spoluobčan!" vzkázal lidem ten den večer v televizi.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR

Havlův poslední den ve funkci byl ve znamení loučení. Dopoledne položil věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí a na další místa.

Po obědě Havla na Hradě navštívili premiér Vladimír Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Právě na tyto dva sociální demokraty přešla část prezidentských pravomocí, neboť v té době ještě nebyl zvolen Havlův nástupce.

Odpoledne na Havla čekala vojenská přehlídka. Z balkonu na třetím nádvoří Hradu vojákům poděkoval za to, jak reprezentují zemi. Poté zavítal také do katedrály svatého Víta. Před 18:00 pak Pražský hrad opustil. Na odchodu si stačil potřást rukou se zaměstnanci své kanceláře, kteří udělali špalír na chodbě od jeho kanceláře k výtahu.

Havel se tak stal prvním prezidentem v historii země, který úřad opustil řádně po vypršení mandátu. Jeho předchůdci zemřeli ve funkci, abdikovali nebo byli odvoláni.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův nástupce prozrazen? Prezident řekl, kdo by ho měl na Hradě nahradit

19.06.2018 17:20 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman je sice na začátku svého druhého volebního období, už nyní ale…

Poche má smůlu? ČSSD by ho mohla nahradit Zaorálkem, tvrdí Zimola

19.06.2018 17:17 Praha - Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola se domnívá, že by se sociální demokracie měla…

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 16:50 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 15:42 Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama