VIDEO: Halík: Kategorie sluníčkáčů a vítačů je mýtus, nic takového neexistuje. Volte změnu

Praha - Český kněz a profesor Tomáš Halík před druhým kolem prezidentské volby volá po změně. Nemyslí prý jen změnu na Pražském Hradě. ale i ve společnosti. V ní vidí velký potenciál, který je třeba dál rozvíjet - nehledě na výsledek prezidentských voleb.

Přidejte svůj názor 146 komentářů

Halík, Tomáš

Halík se na videu obrací nejen na křesťany, ale i na všechny obyvatele. „Nečekejte ode mě volební agitku,“ vzkazuje lidem. Připomněl, že česká biskupská konference vyzvala občany, aby se druhého kola zúčastnili. Podobnou výzvu zveřejnilo i vedení Českobratrské církve evangelické, které otevřeně podpořilo Jiřího Drahoše. „O mě asi nikdo nepochybuje, kterého z kandidátů budu volit,“ vysvětluje s tím, že jeho doporučení by bylo zbytečné a možná i kontraproduktivní.

„Prosím, zvolte změnu. A myslím tím víc, než jen změnu na Hradě. Myslím tím úsilí o změnu morálního klimatu naší společnosti,“ vysvětluje Halík s tím, že i prezidentská volba bude mít na tuto změnu vliv. Je podle něj třeba uzdravit to, co Zeman až dosud napáchal. Poukazuje například na to, že společnost dlouhodobě rozděloval a dělal pravý opak toho, co by prezident měl dělat – utvrzoval lidi v jejich předsudcích, šířil strach a nenávist, arogantně útočil na své protivníky, lhal a rozeštvával společnost – zejména venkov proti Praze.

zdroj: YouTube

„Neznám žádného sluníčkáře a vítače, který by si myslel, že můžeme přijmout všechny migranty. Tahle kategorie je fikce a výmysl,“ tvrdí Halík. Stejně tak podle něj není pravda, že akademici pohrdají venkovem. Zmínil také výzvu akademiků, kterou podepsal jak on, tak i Drahoš. Dokument podle něj rozhodně neříká, že má Česko vítat všechny nelegální imigranty. Naopak prý odmítl hysterii a paniku a upozornil, že třeba rozlišovat skutečné oběti války a bídy, kterým je třeba pomoci, a těmi, kteří jsou poháněni snem o životě na západě.

Česko je podle něj zemí s obrovským potenciálem. „Jsem přesvědčen, že pozitivní výsledek druhého kola voleb může být signálem k velkému oživení tohoto potenciálu pozitivní energie, že může zejména v mladé generaci povzbudit vědomí odpovědnosti za společnost a ochotu angažovat se v mnoha oblastech občanské společnosti od ekologie přes vzdělávání a kulturu po péči o hendikepované, marginalizované a sociálně slabé," myslí si duchovní. 

Právě výsledek druhého kola může vyvolat v mladých huť se angažovat. „Kdyby volby dopadly špatně, jistě bude mezi lidmi frustrace, mnozí ochabnou. I tehdy ale bude třeba lidi povzbudit, aby se nenechali otrávit. Stůjme při sobě, pravda je víc než moc, protože je trvalá,“ dodává Halík.

Vstupte do diskuze (146)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus mladší zradil ODS? Po slovech o českých vojácích odpálil další…

15.08.2018 08:14 Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší dál čeří vody. Poté, co sepsal kritizovaný komentář o…

Hrátky s rokem 1968? Filipova interpretace čpí účelovostí, ale...

14.08.2018 19:36 Aktualizováno NÁZOR - Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil v pro britský list The Guardian o roku 1968.…

Bakalu předvedou v poutech? Před komisi k OKD nedorazil, má zakročit…

14.08.2018 18:28 Aktualizováno Praha - Zdeněk Bakala, který žije ve Švýcarsku, se dnes nedostavil před sněmovní vyšetřovací komisi…

Filip slovy o roce 1968 šokoval české politiky, zareagoval Babiš i Hrad

14.08.2018 18:16 Aktualizováno Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip se postaral svým rozhovorem pro britský list The Guardian o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama