Drahoš rázně: Z Hradu si udělali mejdan. Proti ruskému režimu musíme být ostražití, říká pro EZ

ROZHOVOR - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je podle svých slov na debaty s Milošem Zemanem připravený už od doby, kdy se jich prezident před prvním kolem odmítal zúčastnit. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, že s ruským lidem by chtěl udržovat přátelské vztahy, ale s ruským režimem nikoli.

Přidejte svůj názor 498 komentářů

Jiří Drahoš

Ve volbách jste dostal přes dvacet šest procent hlasů. Čekal jste takový výsledek?

Mám z něj velikou radost. Odpovídal zhruba volebním průzkumům, ale stejně je to skvělý výsledek.

Vyhrál jste pouze v Praze, Praze-východ a Praze-západ, pokud nepočítáme volební okrsky v zahraničí. Proč se Vám podařilo získat pouze hlasy metropole a jejího blízkého okolí?

V prvním kole je důležitý postup, a ten se podařil s více než výrazným náskokem. Není úplně přesná formulace, že jsem získal pouze hlasy metropole a okolí – v nich jsem ji v 1. kole měl nejvíce; ale získal jsem velké množství hlasů i jinde a v řadě obcí jsem rovněž zvítězil. 

Marek Hilšer, Pavel Fischer, Michal Horáček a Mirek Topolánek Vám vyjádřili podporu ve druhém kole? Cítíte, že je to společný boj proti současnému vedení Hradu?

Já to chápu jako přirozený souhlas se základním směřováním země, který sdílíme. Není to žádný politický handl. Ano, jistě je v tom i společná touha vyměnit hlavu státu, která představuje odcházející politickou garnituru minulých 20 let, se vším, co k těmto letům patřilo. 

Jak chcete jejich voliče přesvědčit, aby šli znovu k volbám a dali hlas Vám?

Podařil se skvělý výsledek a množství lidí cítí šanci na změnu hradní politiky k lepšímu. Mám k lidem blíže, nejsem elitář, jako současný prezident. Prožil jsem normální život plný práce, v posledním desetiletí ve vyšších funkcích jsem sbíral zkušenosti z politiky. Neměním názory ze dne na den, jsem plný síly a odhodlaný pracovat pro všechny občany, nejen pro svoje kamarády. Chci pomoci České republice stát se bezpečným, moderním státem, naši občané se nemusí bát budoucnosti. 

Už víte, jak naložíte s billboardy, které Vám poskytl Michal Horáček?

Billboardy, laskavě poskytnuté panem Horáčkem zůstávají v původní grafice. Doplňujeme pouze kruhovou přelepku s heslem.

Miloš Zeman uvedl, že se rád s Vámi různých debat zúčastní? Jak moc jste s volebním týmem připraveni?

Byli jsme připraveni po celou dobu, Miloš Zeman se ale duelů vytrvale odmítal zúčastnit. Mám v nich řadu  výhod: čisté svědomí a skutečný, nikoli předstíraný vztah k problémům většinové společnosti, pevný názor na řešení největších problémů doby jako je migrace.  

Nebojíte se nějakých kompromitujících materiálů, kterými by se Vás snažil někdo zdiskreditovat?

Kdybych se bál, nemohl bych vůbec do souboje s prezidentovými rádci jít. Kují pikle, to bylo jasné o samého počátku. Není divu, udělali si z Hradu takový velký čtyřletý mejdan a rádi by, aby pokračoval. 

Ruská média píší, že i v případě Zemanovy prohry by se vztahy mezi Ruskem a ČR nemusely zhoršit. Jaký postoj byste zaujal vůči Rusku?

Rozlišuji Rusko, ruský lid a současný ruský režim. S Ruskem a jeho lidem jistě chceme mít co nejlepší vztahy, vůči režimu musíme být ostražití, jeho prvotním zájmem není klid v Evropě, ale rozšíření vlivu. Nedopusťme, aby to bylo i na náš úkor.  

Plánujete nějakou veřejnou akci, na které byste chtěl naposledy voliče přesvědčit, aby Vám dali hlas?

Ano, na více místech v republice. Těším se na všechny, kdo přijdou!

Vstupte do diskuze (498)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozbroje v pražské ČSSD? Pavlík vpálil Novákovi mrtvé duše, ten si to…

20.08.2018 11:46 Aktualizováno Praha - Komunální volby se blíží a v metropoli je už znát napětí. Půtky zasáhly sociální demokracii…

Bude dusno kvůli uprchlíkům? Zeman i Babiš se setkají s Merkelovou

20.08.2018 10:58 Berlín/Praha - Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) zavítají v září do Berlína. Oba…

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama