Zemanovo vítězství připomíná Triumf ANO. V zahraničí totálně propadl

Praha - První kolo prezidentských voleb vyhrál přesvědčivě prezident Miloš Zeman. Do druhého kola, které se bude konat 26. a 27. ledna, jej doprovodí druhý na pásce, což byl podle odhadů Jiří Drahoš. Profesor a vědec dokázal Zemana porazit pouze v Praze.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Miloš Zeman volí v prezidentských volbách

Mapa zobrazující vítězství současného prezidenta Miloše Zemana v prvním kole voleb hlavy státu připomíná drtivé vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu loňského roku. Andrej Babiš tehdy dokázal uspět i v jinak pravicově smýšlejícím hlavním městem České republiky. Právě až na Prahu dokázal Zeman uspět ve všech krajích, ba co víc, ve všech územních úrovních v jednotlivých krajích.

V Praze dokázal současnou hlavu státu porazit Jiří Drahoš, který získal třicet pět procent hlasů, což představuje přes dvě stě tisíc voličů. Miloš Zeman dokázal v metropoli dosáhnout na výsledek přes sto třicet tisíc voličů, čili dvacet dva procent hlasů.Zajímavý je také jeden ukazatel, Miloš Zeman sice ve Středočeském kraji celkově uspěl, ale nedokázal, tak jako v ostatních případech, vyhrát ve dvou územních úrovních. Mezi středočeské okrsky totiž patří i Praha-východ a Praha-západ. Je velmi symbolické, že právě v těchto územích uspěl Jiří Drahoš, který ovládl Prahu.

Další kraje a města jinak Zeman opanoval místy až s obrovským náskokem. Nejvíce zabodoval v Moravskoslezském kraji, kde ho volilo více jak čtyřicet devět procent voličů. K velkému vítězství v tomto kraji mu pomohl i drtivý úspěch v Karviné, kde získal téměř padesát osm procent voličů. Bodoval i v Olomouckém kraji, konkrétně v Jeseníku, když si došel pro více jak jednapadesát procent hlasů. Podobně na tom byl i Mostě, kde skončil pod hranicí jednapadesáti procent. 

Ve všech krajích jde vidět, že se vedl boj mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Kde byl první ten, byl druhý onen. Jedinou výjimku lze dohledat u voličů, kteří volili v zahraničí. Na prvním místě byl jasně Jiří Drahoš, kterého si jako možného prezidenta zvolilo více jak pět tisíc občanů žijících v zahraničí, což představovalo více jak čtyřicet pět procent hlasů. Miloš Zeman dostal pouhých sedm procent. Před něj se dostal se dvaceti procenty bývalý velvyslanec Pavel Fischer, s jedenácti procenty lékař Marek Hilšer a s devíti procenty Michal Horáček.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama