Půjde Drahoš ve stopách slovenského prezidenta Kisky?

Praha - Do druhého kola prezidentských voleb, jež se konají za čtrnáct dnů, postoupil vítěz kola Miloš Zeman s téměř čtyřiceti procenty hlasy a Jiří Drahoš, který získal podporu více jak dvaceti pěti procent voličů. Drahoš by mohl napodobit úspěch Andreje Kisky, který byl po prvním kole na stejné pozici jako český vědec.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jiří Drahoš ve volebním štábu

Jiřího Drahoše v prvním kole volby volilo více jak 1,3 milionu voličů. Současnou hlavu státu Miloše Zemana téměř dva miliony lidí. Před čtyřmi lety byl ve stejné pozici jako Drahoš tehdejší prezidentský kandidát na Slovensku Andrej Kiska, který v prvním kole volby zaostal za matadorem, premiérem Robertem Ficem, jenž byl jako Zeman, horký favorit na post prezidenta republiky.

Andrej Kiska tehdy v prvním kole zaostal za Ficem o čtyři procenta, což není zrovna ukázkový příklad s naší prezidentskou volbou, kde Zeman porazil Drahoše v prvním kole o dvanáct procent. Nicméně i na Slovensku se ostatní hlasy rozmělnily. Pravda, třetí místo zaostalo za druhým o necelá tři procenta, takže mezi prvními třemi to bylo vyrovnané, ale i tak byl ve druhém kole favoritem Fico. Andrej Kiska neměl žádné politické zkušenosti.

Nynější slovenský prezident vstupoval do voleb zejména jako podnikatel. Vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě. V devadesátých letech spoluzaložil firmu Tatracredit s. r. o. V roce 2006 založil neziskovou organizaci Dobrý Anjel, která pomáhá rodinám s dětmi v nelehkých životních situacích. V debatách působil Kiska sebejistě a proevropsky. Voliče to oslovilo. Když se k tomu navíc přičetly hlasy od voličů, kteří v prvním kole volili někoho jiného, vyšel Kiska z voleb jako vítěz, když Fica porazil v poměru 59,4 ku 40,6 procentům hlasů.

Chystá se něco podobného v České republice? Podle vyjádření neúspěšných kandidátů, zejména Hilšera, Fischera, Horáčka a Topolánka, je zřejmé, že budou nabádat své příznivce, aby k volbám za čtrnáct dnů přišli znovu s tím, aby dali hlas Jiřímu Drahošovi. Jelikož se prezidentští kandidáti rozdělili na dvě skupiny - Miloš Zeman a antizemané -, pak je možné, že Drahoš by mohl být ve druhém kole zvolen podobným výsledkem, jako před čtyřmi lety Andrej Kiska. Ovšem tedy za předpokladu, že lidé opravdu přijdou k volbám a poslechnou své neúspěšné kandidáty, aby profesora volili.

Drahoš by totiž mohl být pro Českou republiku stejným prezidentem, jako je Andrej Kiska pro Slovensko. Nekonfliktní, klidný, společenský, proevropský. Jsou to ty hodnoty, které má prezident splňovat? Slováci jsou přesvědčení, že ano, proto si Kisku vybrali za prezidenta země. Podle jednoho průzkumu, který proběhl u východních sousedů ani ne před rokem a půl, byl slovenský prezident dokonce nejoblíbenějším politikem v zemi. Jak se vysloví český národ se dozvíme za čtrnáct dnů.   

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama