Exprezident Klaus volil v divadle. Komu dal hlas? Už volili i Fiala, Okamura a Filip

Praha - Bývalý prezident Václav Klaus dnes v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas v prvním kole prezidentských voleb. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura hlasoval na základní škole v pražské Hostivaři. Volil Miloše Zemana. Šéf ODS Petr Fiala vyzval všechny, kdo si nepřejí pokračování Zemana ve funkci, aby se zúčastnili voleb a nenechali se překvapit už v prvním kole.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Václav Klaus, bývalý prezident ČR

Exprezident přišel zhruba čtvrt hodiny po otevření volebních místností. Poprvé volil v Divadle Karla Hackera. "Tady jsem byl naposledy s dětmi," řekl Klaus členům volební komise. V minulosti jeho volební okrsek totiž býval v nedalekém středisku mládeže.

Klaus novinářům řekl, že novou hlavou státu by měl být člověk, který nespadl z nebe, ale prošel politikou. Z devíti kandidátů jeho požadavkům odpovídají současný prezident Miloš Zeman a bývalý premiér Mirek Topolánek. Koho z nich volil, Klaus nechtěl prozradit.

Podle Klause by každý rozumně politicky uvažující člověk měl brát druhou přímou volbu prezidenta vážně. "Nevolí z hecu, nevolí jako protest proti někomu nebo něčemu a přemýšlí o tom, co je dobré pro naši zemi," zdůraznil Klaus.

Okamura řekl, že při výběru kandidáta vyšel z usnesení celostátní konference SPD. "Kde jsme zcela jasně řekli, že máme volit kandidáta, který má reálnou šanci na zvolení a zároveň splňuje pět programových bodů," uvedl Okamura. Mezi požadavky patří prosazování přímé demokracie, záporný postoj k přijímání migrantů a islamizaci společnosti, vlastenecké cítění a hájení národních zájmů.

Zeman je podle Okamury nesmiřitelným bojovníkem proti mezinárodnímu terorismu a splňuje všechny požadavky, které SPD na kandidáta kladla. Okamura dodal, že je však připraven komunikovat i s ostatními kandidáty, pokud v souboji o Hrad uspějí. Spolupráce se bude podle něj odvíjet od toho, jestli bude chtít takový prezident komunikovat s SPD.

Pro volbu prezidenta republiky ODS nepostavila svého kandidáta. Na prezidenta sice kandiduje bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, ten však již stranu opustil. "Nicméně náš politický cíl je jasný, a to aby nepokračoval po této volbě na Pražském hradě Miloš Zeman. Já bych rád využil této příležitosti a vyzval všechny, kteří snad váhají, aby využili svého práva, aby šli volit, nenechali se překvapit už v prvním kole," řekl Fiala, který svůj hlas odevzdal po 14:30 v základní škole v Zemědělské ulici v Brně spolu s celou rodinou.

Ideální prezident by měl podle něj respektovat ústavu, spojovat společnost, reprezentovat dovnitř i navenek. "Je proto důležité, aby na Pražském hradě byl někdo, kdo respektuje ducha ústavy, pravidla parlamentní demokracie, kdo nezpochybňuje naši zahraničněpolitickou orientaci," uvedl Fiala.

Předseda KSČM Vojtěch Filip podpořil svým hlasem Zemana, hlasoval v Českých Budějovicích. Uvedl, že ho zděsilo chování ostatních kandidátů, protože podle něj v některých případech nevěděli, jaké pravomoci tato funkce obnáší. "Objevilo se to například i včera (ve čtvrtek) v televizní debatě, kdy prezidentští kandidáti říkali věci, na které nemají žádný vliv a ani jej mít nemohou. Přestože je prezident součástí výkonné moci, tak třeba nemůže sám o své vůli navrhnout zákon," uvedl Filip.

"Česká republika je typická parlamentní demokracie. A ta přímá volba, která je pro občany komfortnější, posouvá náš ústavní systém v některých krocích do poloprezidentského systému," uvedl Filip. Dodal, že prezident Zeman dokázal využívat toho, že získal mandát od lidí. "Pravda, někdy nás jako politiky několikrát napínal na skřipec, ale to je jeho povinností," doplnil šéf KSČM.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Kontroverze kolem Malé? Měla by naslouchat a nic nekomentovat, vzkázal jí…

23.06.2018 18:20 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek oznámil, že ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama