GRAFIKA: Který kandidát má nejvíce šancí uspět?

Praha - Češi v nadcházejících dnech začnou rozhodovat o tom, zda bude prezidentem nadále Miloš Zeman, nebo nově některý z jeho vyzyvatelů. Stejně jako před pěti lety při první přímé volbě hlavy státu mají na výběr z devíti kandidátů.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Hlasovací lístky pro prezidentské volby

V nynějším prvním volebním kole lidé určí přinejmenším to, kteří dva adepti na prezidentské křeslo postoupí do finále. To se uskuteční za dva týdny, pokud nyní žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů.

Lidé svými hlasy rozhodnou nejen o tom, kdo bude o státních svátcích klást věnce k památníkům či udělovat vyznamenání, čí portréty budou na poštovních známkách nebo ve veřejných budovách a kdo k nim bude koncem roku promlouvat s bilančním projevem. Ovlivní především to, v čích rukou bude jmenování vlády, vedení ČNB a soudců a kdo získá právo vetovat přijímané zákony, udělovat milosti a reprezentovat Česko při vrcholných jednáních.

Před pěti lety mezi kandidáty dominovali politici, v nynějším výběru je vystřídali podnikatelé a nestraníci. Proti ekonomovi Zemanovi, jenž je členem Strany práv občanů, stojí podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA), vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní), zbrojař Jiří Hynek (Realisté), stejně jako textař Michal Horáček nebo manažer a někdejší premiér Mirek Topolánek. Pouze on a Zeman mají zkušenosti z působení v čele vlády nebo nejsilnější parlamentní strany. Z nepodnikatelské sféry o přízeň voličů usilují fyzikální chemik a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

Parlamentní strany své kandidáty do prezidentských voleb sice nepostavily, jejich představitelé ale většinou vyjádřili podporu některému z adeptů, převážně Zemanovi nebo Drahošovi, kterého doporučují volit ti, kteří se obávají mocenského tandemu Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Každý z kandidátů mohl vložit do kampaně před prvním volebním kolem nejvýše 40 milionů korun, z prezidentských adeptů se k horní hranici této sumy blížili podle přehledu transparentních účtů pouze Horáček a Drahoš. Kritice v tomto ohledu čelí Zeman, který podle svých slov kampaň nevede, ale jeho billboardy a plakáty patří k nejčastějším. Kandidáti nebudou moci očekávat žádný příspěvek od státu na volební náklady. Budou muset naopak své výdaje vyúčtovat Úřadu pro dohled nad hospodařením stran, který je za případné překročení limitu může sankcionovat.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama