Agrofert a Čapí hnízdo je to samé, uvádí OLAF

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF) dorazila do České republiky koncem prosince loňského roku. Na veřejnost postupně pronikaly některé pasáže, které se zmiňovaly o možném podvodu při získání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Nyní je venku celá zpráva.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Celé znění zprávy uveřejnil webový portál Aktuálně.cz, který patří vydavatelství Economia. Se souhlasem tamního ředitele redakcí mediálního domu server zveřejnil celý dokument, vyjma příloh, do češtiny, aby si mohli čtenáři závěry evropského úřadu přečíst. Jak tedy OLAF dospěl k závěru, že mohlo dojít k dotačnímu podvodu?

OLAF se ve zprávě opírá zejména o právní a ekonomické vazby mezi Farmou Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holdingem a.s. Subjekty byly dle zjištění evropského úřadu propojeny. "Všichni akcionáři Farmy Čapí hnízdo a.s. v dotčeném období mohli být považováni za osoby blízké panu Andreji Babišovi, tehdejšího vlastníka Agrofert Holdingu a.s. Proto tedy podniky Farma Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holding a.s. lze považovat za "propojené" dle článku 3.3 Přílohy Doporučení Komise č. 2003/364/ES, jelikož analýza právních a ekonomických vztahů mezi nimi prokazuje, že skrze společné jednání skupiny fyzických osob tvořily jedinou ekonomickou jednotku, přestože formálně mezi sebou neměly vztahy popsané v prvním pododstavci článku 3(3) zmíněné Přílohy. 

25. února 2008 navíc uzavřely Farma Čapí hnízdo a.s. a Agrofert Holding a.s. smlouvu o spolupráci. Babišův Agrofert se zavázal používat služby, jež kongresové centrum Čapí hnízdo nabízí, pro své firemní akce. OLAF zmiňuje, že od roku 2009 začala Farma Čapí hnízdo obchodovat, byly její obchodní činnosti reklamní služby a že všichni zákazníci v období 2009-2010 byli ze společností patřící Agrofertu.

OLAF se ve zprávě mimo jiné i zveřejňuje i některé výroky Andreje Babiše, které o Čapím hnízdu pronesl. "Nevím, myslím, že ta farma je v majetku nějakých právníků," uvedl současný premiér v rozhovoru pro týdeník Respekt v září 2013. Když předseda hnutí ANO odpovídal na otázky poslancům v dolní komoře Parlamentu ČR na schůzi konané 23. března 2016, pak se vyjádřil v tom smyslu, že se projekt nezabýval podnikáním Agrofertu a že ho v rozhodném období vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. "V roce 2005 jsem přemýšlel o vybudování rodinné farmy se zvířaty. Farmu měla stavět společnost IMOBA a.s patřící do skupiny Agrofert. Ale ten projekt nebyl ekonomicky efektivní. Posléze společnost IMOBA zvažovala alternativu - výstavbu kongresového centra pro skupinu Agrofert. Ani tenhle záměr nebyl ziskový. Následně v roce 2007 specialista na evropské fondy navrhl sepsání nového projektu na zařízení pro veřejnost, což se přeměnilo na stavbu multifunkčního kongresového centra Farma Čapí hnízdo. Tento projekt, který se kvalifikoval pro evropskou dotaci, byl ekonomicky rentabilní. Protože projekt se nezabýval podnikáním Agrofertu, nechtěl jsem ho uskutečnit v rámci skupiny Agrofert, a proto jsem se tím nechtěl zabývat a taky nezabýval. Společnost Farma Čapí hnízdo a.s. vlastnily v dotčeném období mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel poměrnou část akcií pro mé dvě nezletilé děti a mou partnerku," vysvětlil Babiš poslancům, kdo byl majitelem Čapího hnízda.

V závěru zprávy OLAF se jasně píše, že úřad zjistil vážná porušení pravidel při přípravě a realizaci dotčeného projektu. Jak již bylo zmíněno, Agrofert a Farmu Čapí hnízdo považují vyšetřovatelé za jeden subjekt. "Společnost příjemce, která obdržela dotaci určenou výhradně malým a středním podnikům, a velká společnost se jeví tak, že tyto dva podniky lze pokládat za "propojené" v souladu s platnou legislativou vzhledem ke skutečnosti, že skrze společné jednání skupiny fyzických osob tvoří jeden ekonomický celek," uvádí OLAF.

Jinými slovy stačí říct, že Agrofert, jakožto firma, která splňuje kritéria pro velkou firmu, financovala Čapí hnízdo, které spadá do kategorie malých a středních podniků. Čapí hnízdo tudíž nemělo nárok na získání dotace.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama