"Minulost Babiše je strašidelná". Fiala, Filip a Farský vysvětlovali, proč potopí vládu

Praha - Občanští demokraté nynější vládu podle svého předsedy Petra Fialy ve Sněmovně nepodpoří, neboť se na ní domluvili jen prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Kriticky se k vládě při pokračující schůzi o vyslovení důvěry postavili i komunisté a členové hnutí STAN.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Fiala poukázal na to, že prezident jmenoval Babišovu jednobarevnou vládu, aniž usilovala o transparentní většinu ve Sněmovně. Vítězné hnutí ANO vyjednávalo s dalšími stranami podle předsedy ODS jen formálně. "Pokud by získal tento kabinet důvěru, hrozilo by vychýlení moci v Česku," soudí Fiala.

"Naši voliči nám nedali mandát, abychom zaštítili jednobarevnou menšinovou vládu ANO," pokračoval šéf ODS. Občanským demokratům se podle něho nelíbí ani její program. "V některých částech je vágní, v dalších málo ambiciózní a v jiných zcela nepřijatelný," uvedl Fiala.

Ppdle předsedy poslanců STAN Jana Farského tíží Babiše kauzy z minulosti i současnosti a měl by sám uznat, že nemůže být důvěryhodným premiérem. Zmínil před poslanci jeho vedení ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti, privatizaci Unipetrolu i dotace farmu Čapí hnízdo. "Mě minulost premiéra stále straší," řekl Farský. Soudí taky, že Babiš by v souvislosti s případy mohl využít, až zneužít svého postavení. "Nezlobte se, ale já mu zkrátka nevěřím," řekl Farský.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že vládní program neodráží všechny záměry, na něž komunisté kladou důraz. Vadí mu například to, že v programu je jen jedna věta o zvyšování minimální mzdy. Filip sice ocenil, že kabinet chce připravit předlohu o zavedení obecného referenda, chybí mu ale termín pro její předložení a závazek, že norma bude pro kabinet prioritní. Kritizoval i to, že vláda chce dál vysílat vojáky i do zahraničích misí bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"KDU-ČSL nikdy nevyloučila koalici s hnutím ANO, jsme připraveni vyjednávat," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Pro vyjádření důvěry nynější Babišově vládě ale podle lidovce není důvod, protože si nevyjednala žádnou podporu či toleranci.

Babišova vláda by mohla mít podle lídra Pirátů Ivana Bartoše ve svém názvu nikoli přídomek "lepší Česko", ale "slibem nezarmoutíš". Ačkoli Piráti v několika dílčích bodech s programem vlády souhlasí, nevěří tomu, že by vláda měla vůli jej prosazovat, už kvůli tomu, že na něj nejsou peníze v letošním rozpočtu. Bartoš také kritizoval Babišovo zavádění elektronické evidence tržeb nebo dotační politiku. "Zdravotnictví je poslední resort, v němž Babiš jako podnikatel dotaci nečerpá," uvedl.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Babiš vyrazí do Bavorska a Rakouska. Politiku bude řešit na festivalech…

20.07.2018 10:49 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl příští týden navštívit Bavorsko a Rakousko a setkat se s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama