ODS, SPD i ČSSD peskují Babiše: Vláda v programu mlží, chce miliardy pro své osobní zájmy

Praha - ODS nepodpoří při dnešním hlasování vládu Andreje Babiše (ANO) kvůli tomu, že se vládní hnutí ani nepokusilo o sestavení většinové vlády. SPD nesouhlasí s návrhem, aby Sněmovna dnes i bez stanoviska mandátového a imunitního výboru hlasovala pro vydání Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Petr Fiala, předseda ODS

Babiš a prezident Miloš Zeman se dle ODS snaží vytvořit zdání, že hlasování o důvěře je formalitou a nezávazným testem podpory. "Jenže je to klíčový akt, bez důvěry nemůže žádná vláda fungovat, spravovat zemi," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. ODS kritizuje Zemana za to, že pravděpodobně už druhý ze tří premiérů, které jmenoval, ve Sněmovně podporu nedostane.

Za porušení zvyklostí parlamentní demokracie považuje Fiala fakt, že se Babiš ani nepokusil o sestavení většinové vlády s podporou Sněmovny a s necelými 30 procenty hlasů z voleb vytvořil vládu jednoho subjektu. Dalším důvodem pro hlasování proti vládě je to, že ODS nemá od voličů mandát, aby podobnou vládu podpořila.

Třetím hlavním důvodem je podle ODS programové prohlášení. Občanští demokraté považují za zbytečné ho do podrobností komentovat, když pro něj vláda nemá podporu a jde o pouhou mlhu a slohové cvičení.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že polovinu tvoří nesplněné sliby minulé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), na které se přitom ANO s ČSSD a KDU-ČSL podílelo. Zbytek programu ukazuje, že Babiš chce vládnout sám a je mu jedno s kým, míní ODS. "V programu je něco, co vyhovuje KSČM, ČSSD, sem tam něco z našeho programu," řekl.

SPD nechce přerušovat dnešní jednání o důvěře vládě, přestože poslanci hnutí budou hlasovat proti. "Jediné, co od Andreje Babiše slyšíme, je to, abychom jednostranně podporovali jeho menšinovou vládu, aby mohl Andrej Babiš a jeho ministři za hnutí ANO rozdělovat veřejné miliardy jen pro své osobní a stranické zájmy," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj by podpora menšinové vlády ANO byla zrada na voličích SPD.

Hnutí SPD nesouhlasí ani s tím, aby se dnes hlasovalo o vydání Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala nicméně uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by poslanci SPD měli hlasovat proti vydání obou poslanců.

Mezi základní výhrady ČSSD ke kabinetu patří fakt, že menšinová vláda ANO je pravicová. "Žádná vážná jednání o vládě se nevedla, byl to v podstatě diktát ANO a Andreje Babiše, jak vládu sestavit personálně i po stránce programového prohlášení," uvedl Milan Chovanec. Program kabinetu navíc podle něj vznikal podobně, jako když pejsek a kočička v pohádce Josefa Čapka vařili dort. "Všichni mají slíbeno vše a nikdo nedostane nic," uvedl.

V programu vlády chybí sociálním demokratům podpora rodin s dětmi. Kritizoval také jízdné ve vlacích zdarma pro seniory a studenty, které se objevilo až v závěrečné verzi prohlášení. Krok měl podle něj odvést pozornost od zprávy OLAF.

ČSSD je připravena na věcné jednání o vládě, které ale musí mít pravidla, uvedl Chovanec. Při prvním pokusu podle Chovance ANO vážně míněná jednání o vládě nevedlo. Sociální demokracie je připravena podpořit proevropský projekt, který bude zachovávat vazby s partnery ČR v rámci atlantického spojenectví, dodal. "Musí to být vláda, kde nebudou obvinění politici," uvedl. ANO by podle Chovance také nemělo mít vliv na ministerstvo spravedlnosti, vnitra a financí, než bude dořešena kauza Čapí hnízdo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 18:51 Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama