Volby vyhraje Zeman. Babiš je nebezpečný predátor, říká pro EZ David Rath

ROZHOVOR - Bývalý poslanec ČSSD a tehdejší ministr zdravotnictví David Rath, který je stále na svobodě stále trestně stíhaný, se pro EuroZprávy.cz rozpovídal o tom, že Miloš Zeman vyhraje volby a že debakl sociálních demokratů ve volbách očekával.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

David Rath

Blíží se první kolo prezidentské volby. Jaký máte názor na kandidáty?

Myslím si, že úplně všichni kandidáti jsou do jisté míry nad průměrem, co je naše země schopna vyprodukovat jako za osobnosti, tzn., že ať už bude zvolen kdokoli, tak to neznamená žádnou tragédii. Což je docela dobrá zpráva. Dále si myslím, že tu nemáme rovný boj mezi devíti kandidáty, ale že je to osm na jednoho. Ta osmička je si názorově podobná. Oni jsou totiž jakoby z jedné líhně, kterou bych nazval Praha a okolí. Proto si myslím, že šance porazit Miloše Zemana je malá, protože toho zvolí především právě zbytek republiky. V Praze a okolí nejspíše vyhraje někdo jiný. Když to hodně zjednoduším, tak prezidenta zvolí venkov. Všech těch osm kandidátů tohle úplně zapomnělo. Oni nepamatují na to, že Miloš Zeman bude mít většinu voličů ANO, komunistů, Okamury a sociálních demokratů.

Když se na to podíváte, tak zjistíte, že má obrovský náskok. Nikdo z těch osmi si neuvědomil, že musí oslovit tyto voliče. Vidím v tom velkou naivitu, protože osmička se pere o stejné voliče a Miloš Zeman se rozprostírá jako duch nad venkovem. A voliče těch stran, které jsem vyjmenoval, má řekněme z 80 % jisté díky svým postojům. Jedině snad Mirek Topolánek, mám pocit, si to občas uvědomuje a snaží se částečně manévrovat do těchto voličských vod. Ale nevím, jestli mu na to bude stačit krátký časový prostor. Nezapomínejme, že Miloš Zeman si toto buduje strašně dlouho.

Co říkáte na pozdní kandidaturu Mirka Topolánka?

Byl to docela chytrý tah, jak na sebe strhnout pozornost. Když nemůžete být první, tak je lepší být poslední, protože prvního a posledního si vždycky všichni všimnou.

Proč si myslíte, že chce kandidovat na prezidenta?

Já myslím, že se nudí.

Myslíte, že by to mohl být právě Mirek Topolánek, který by mohl postoupit s Milošem Zemanem druhého kola voleb?

Asi ne. Ten souboj je totiž strašně nerovný. Miloš Zeman tu kampaň vede po celou dobu, co je prezident. Jeho objíždění krajů a setkávání se s občany není nic jiného než pět let trvající kampaň. Jeho promluvy z TV Barrandov jsou jednoznačně kampaní. Teď mu nahrála situace sestavování vlády. Miloše Zemana může v podstatě porazit jeho zdraví. To je soupeř, který ho porazí, otázka je kdy.

Zmínil jste osmičku, která má témě stejný program, vyjma Petra Hanniga, který s politikou Miloše Zemana souhlasí. Kam byste se zařadil Vy, kdybyste byl prezidentským kandidátem?

Pokud možno musíte oslovit z každého voličského tábora, soustředit se na co nejdisciplinovanější voliče, na silné voličské skupiny, to si řekněme na rovinu, to jsou třeba důchodci, a dále zaměstnanci. Na tyto dvě skupiny by se měl kandidát zaměřit nejvíce. Není to jednoduché, protože Miloš Zeman jako mimořádný talent stran populismu, teď to nemyslím zle, povýšil populismus na svou politiku. U prezidenta to má jednu výhodu, od něj totiž nikdo neočekává žádné výsledky. Všichni de facto tuší, že prezident může jenom vypouštět slova. Můžete kritizovat Evropskou unii a nehnout proti ní ani prstem. Na to prezident nemá ani pravomoce.

Prezident je ostatně zvláštní funkce v ústavě. Zjednodušil bych to na to, že dokáže být významný komplikátor spousty procesů a věcí. De facto je prezident kazisvět. Druhým může kazit jejich snahy, minimálně komplikovat, ale sám má tak málo ústavních kompetencí, aby mohl něco vybudovat, například vůči Evropské unii. Kvůli tomu ta funkce prezidenta k tomu populismu přímo vybízí, protože můžete lacino získat hlasy a neriskovat to, že budete volán k odpovědnosti. Pak se můžeme bavit o tom, co je to vůbec populismus. Každý politik je do jisté míry populistou, jde jen o to, do jaké míry.

Byl podle Vás prezident Zeman kazisvětem?

V podstatě ano. Teď se to ukazuje třeba na sestavování vlády. Vemte si, že dříve někoho honíte, aby vám přinesl 101 podpisů, teď akcentuje, že jde o vítěze voleb a většinu nechce.

Měl by mít prezident navenek stejný názor v zahraniční politice jako předseda vlády nebo ministr zahraničních věcí?

Když jsem byl ve Sněmovně, tak jsme schvalovali přímou volbu prezidenta. V poslaneckém klubu jsem vystoupil proti, ale s takovým schizofrenním postojem. Podporoval jsem programový cíl sociální demokracie - přímou volbu prezidenta. K tomu jsem ale říkal, že jsem přesvědčený, že prezident, který má přímou volbu, by měl mít jiné kompetence, například, že by řídil zahraniční politiku vlády. Vůbec bych nebyl proti tomu, kdyby tady byl systém, který připomíná francouzský. Prezident, který hraje silnou roli vůči vládě a pak tam nedochází tak silně k problematickým aktům, jakože prezident říká to a vláda říká něco jiného. Ten stávající český systém přímo vybízí k tomu, že máte Hrad a Strakovu akademii a že tam bude vždycky nějaká míra napětí. Proto jsem nebyl zastáncem přímé volby prezidenta ve stávajícím ústavním systému dvou de facto autonomních struktur.

Prezident Zeman se s vládou Bohuslava Sobotky shodl na odmítání kvót. Jaká byla Vaše reakce, když jste zjistil, že nás Evropská komise zažalovala ohledně kvót?

To se dalo čekat. Evropská unie má plán s nadsázkou řečeno na výměnu obyvatelstva. To stávající jim asi nějak nevyhovuje, tak si chtějí nové dovézt z Afriky a z Asie. Kdo se jim tomuto plánu postaví, tak bude víceméně šikanován. Pokud v Evropě neseženeme více spojenců, tak nemáme šanci ten plán nějakým způsobem překazit. Obecně vidím migrační vlnu jako velký problém, který nastane za tak dvě tři generace. Za nás to bude problém víceméně mediální, v Čechách emoční, ale v řadě západních zemích to bude mít dopady do řady věcí, sociálních systémů, bezpečnosti. Za našeho života se nejspíš dočkáme nějakého přiostřování a pak si můžeme říct, jestli to vyústí ve vážnější konflikty.

Ve Vaší dystopické knize Řád byl evropský kontinent pod silným islámským vlivem. Myslíte, že k tomu Evropa spěje?

Moje úvaha to úplně není. Vycházel jsem čistě z demografických prognóz, které už teď avizují, že do čtyřiceti let v Německu přes dvacet procent lidí islámského vyznání. Ve Francii to bylo ještě větší procento. Možná si někdo řekne, že dvacet nebo třicet procent není většina, ale podle sociologů, kteří se věnují společnosti, stačí, aby skupina dostala nad patnáct procent a dosáhla určitého vlivu ve té společnosti. Nezapomínejme, že i my jsme toto zažili. Za první republiky tady byla sudetoněmecká strana, která významně hýbala celým Československem. Jestli například bude ve Francii 25-30 % obyvatel islámského vyznání, tak to bude velká síla, která bude zásadně měnit politiku ve Francii. V zásadě jde o to, což jsem naznačil i v knize, že okrajové oblasti zemí bude více tradiční, ale ve velkých městech se to otočí. Důkazem je teď už Londýn a Birmingham, kde jsou muslimští starostové.

Čeká to i Českou republiku?

Řekl bych, že okrajově. Záleží také na tom, jak se bude obyvatelstvo bránit, protože budou sílit tlaky ze strany Evropské unie a hlavně ze zemí jako Německo a Francie, protože si všimnou, že u sousedů jako jsme my, Maďarsko nebo Polsko, že nejsou žádné problémy a není tam žádné napětí. Proto je pro ně lepší ten problém exportovat.

Co jste říkal debaklu sociální demokracie v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny?

Já jsem ho čekal. Upřímně jsem ho očekával někde pod deseti procenty. Sociální demokracie vyhrála konkurz v soutěži Jak odpudit voliče. To byla přehlídka větších či menších kroků k odpuzení svých voličů. Mně to připadá, že každá politická strana se zblázní a přestane být spokojena se svými voliči. Prodělala si to ODS, která má své voličské jádro, takové ty dynamičtější s ostrými lokty. Jenže v určité fázi jako by chtěla vyměnit své voliče. Dodneška se z toho nevzpamatovala. Totéž začala dělat sociální demokracie. Přestala se opírat o své tradiční voliče, což jsou především zaměstnanci a důchodci. Sociální demokracie dokázala od sebe odehnat všechny voliče. Teď můžu vyjmenovávat všechny příčiny a bude jich dlouhý seznam.

Například úplná banalita jako povinná maturita pro všechny. Přece i ten největší trouba ví, že nemlžete mít stejnou zkoušku jako maturitu pro někoho, kdo bude dělat kominíka a pro někoho, kdo bude dělat gymnázium a poté půjde na Matfyz nebo medicínu. To nejde. Jenom tím stresujete lidi, kteří dělají to učňovský, gymnaziální nebo střední školství. Pokud dělám hotelovku nebo průmyslovku, tak nemůžu mít stejnou maturitu jako student gymnázia. Už tímhle de facto nakopli svoje voliče. K tomu jim navíc přidali povinnou maturitu z matematiky. Oni se myslí, že se to týká jenom mladých, ale to není pravda. Tím žijí i senioři. Čím žije babička nebo dědeček, ne tím, jestli má o padesát korun větší důchod, ale když vidí, že k němu chodí vnouče, které studuje hotelovou školu a říká, že asi neodmaturuje.

Podívejte se na propadovost u povinných maturit, která se blíží dvěma třetinám. Pak se diví, že je nikdo nebude volit. K tomu přidejte inkluzi, která komplikuje všem voličům sociální demokracie významně život. Dále nezájem o zdravotnictví. Teď se spouští e-recepty. Půl roku se mluví o tom, jak je to nepřipravené. Ten systém nebude fungovat. Spousta ordinací to nestíhá a spousta ordinací kvůli tomu zavře. To máte jedno k druhému a vše se spojilo se sociální demokracií, protože ta tu vládu ovládala a nedokázala tomu čelit. Naopak její ministři stáli v čele těchto příšerných věcí.

Dá se k těmto bodům přidat i nesrozumitelnost ČSSD? Například rozhodnutí vytvořit triumvirát Sobotka-Zaorálek-Chovanec před volbami?

V situaci, kdy proti sobě máte autoritářský až diktátorský typ vůdce jako je Andrej Babiš, který vám navíc usiluje o stejné voliče, protože Babiš pochopil, že mu volby nevyhrají pravicoví voliči, ale v podstatě středoví a levicoví voliči, tak hned začal cílit na elektorát sociální demokracie, komunistů a částečně i SPD, udělat takovou věc, je hrubá chyba.

Jak byste popsal Andreje Babiše?

Já ho popisuji jako nebezpečného predátora.

V jakém smyslu?

Že zničí kohosi de facto koho si vybere jako cíl z nějakých důvodů, ať už podnikatelsky nebo politicky. Takový tyrannosaurus.

Přesto hnutí ANO dostalo ve volbách téměř třicet procent hlasů?

Já si myslím, že to lidé vnímají a že se jmi to líbí. Ve společnosti máte nemalé procento lidí, zvlášť v Čechách, ale ono to má psychologicky archetypální podklad. Všichni hledáme nejsilnějšího do čela smečky, takže to má určitou logiku. V těch Čechách je určité procento lidí, kteří budou volit kohokoli, kdo bude působit jako silná autoritativní osobnost, která ví co chce a jde si tvrdě za svým cílem. Voliče pak nezajímají prostředky a jak toho chce dosáhnout, volí jen charakter osobnosti. A proto Babiš přebral voliče, kteří patřili Paroubkovi, Zemanovi, Topolánkovi, Klausovi. Všem výrazným osobnostem, které si lidé v určité fázi vyhodnotili jako nejsilnějšího samce ve smečce.

Co říkáte na kauzu Čapí hnízdo?

K tomu můžu mluvit málo, protože věc je ve vyšetřování a já jsem nějakým způsobem do toho také zapletený a jsem zavázán k tomu neříkat žádné konkrétní věci a podrobnosti. Po mém soudu je to vážná kauza a Andreje Babiše nepochybně ohrožuje. Je způsobilá ho dostat před soud a je způsobilá ho dokonce dostat s určitou mírou pravděpodobnosti na nějakou dobu do vězení. To, že to jeho voličům nevadí právě připisuji tomu, co jsem říkal. Jim nevadí, jestli něco ukradl, komu to ukradl a podobně. Je to silná osobnost.

Přesto mu to komplikuje sestavení vlády. Některé strany tvrdí, že po výměně Andreje Babiše by možná do vlády byly ochotny jít.

ANO nikdy Andreje Babiše nevymění. Andrej Babiš je typ manažera, který všechno musí řídit sám. On dokonce, když to trochu zlehčím, když mi ukazoval Čapí hnízdo, tak sám mě tam vozil v golfovém vozíku a sám si ho řídil. Přitom na začátku ani nevěděl, kde se zapíná. Myslím si, že tohle ho charakterizuje. I takové banality musí přímo řídit on. Samozřejmě, že kdyby byl politicky zručnější - jako Kaczynski v Polsku, kde je bůh a v politice se bez něj nestane nic, přitom nemá žádnou oficiální funkci -, tak by si mohl najít za sebe nějakou náhradu. Klidně by mohl být i českým Kaczynskim. Jenže jemu vyhovuje být šedá eminence v pozadí, tak Babiš si v tomto nedovede pomoc. To je jeho povahový rys a nebude schopný ho překonat, jinak by už to udělal.

Chce podle Vás Andrej Babiš předčasné volby?

Nemyslím si. Jsem toho názoru, že vůbec nemá ztracený ani ten první pokus. Komunisty má totiž jisté, ty si koupil, ale už dávno. Teď to stačí doplnit nějakým počtem hlasů. Vůbec nevylučuji, že se najdou konstruktivní přeběhlíci. Všechno bude záležet na tom, jestli to Andrej Babiš chce a jestli vyzve své nějaké vyjednávače, aby ty přeběhlíky získali. Ti se podle mě najdou skoro v každé straně. Ono stačí, když třeba konstruktivně během hlasování o důvěře onemocní. Co můžete dělat, když vás přepadne politická chřipka, za kterou dostanete slušně zaplaceno? Pár dní v posteli a za to pár set tisíc není špatný obchod, že jo?

Pak tu tedy máme druhý pokus, který se možná protáhne až k létu, kdy nakonec budou šťastní sociální demokrati a lidovci, že mu můžou posloužit a posvítit, protože minimálně podstatná část těchto stran, které tam teď jsou, už uvažuje způsobem, že příště to bude ještě horší, tak aspoň my ať si užijeme.

Pokud by se Vám podařilo očistit u soudu své jméno, zvažoval byste návrat do politiky, byť třeba do zastupitelstva?

Zastupitelstvo městské někdy možná, spíše se mi do toho nechce. Ale do Poslanecké sněmovny určitě ne. Abych byl upřímný, politika je zábavná, když ji děláte aktivním způsobem, to je pak někdy i dobrodružná. Z tohoto pohledu třeba chápu Topolánka, že se mu po tom stýská. Chápu i Paroubka, že se mu stýská, protože po nějaké době, po té akci a dobrodružství se vám docela stýská. Na druhou stranu je to po čase vyčerpávající, pokud to děláte aktivně. Zvenku to vypadá jako legrace, když na vás někdo útočí, ale když ty útoky trvají dlouho, třebaže jste zvyklý a otrlý, pak to nedělá dobře vašemu okolí. Nikdo není rád, když si denně v novinách přečte, jaký je zločinec. Bohužel ta česká politika do tohoto sklouzla. Kdo je viditelný, tak se stává terčem útoku. Já vím, že bych nedokázal být neviditelný politik, takže v tom okamžiku bych se stal zase terčem. Už se mi to nechce znova podstupovat.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama