Za kampaně politických stran jsme dali stamiliony. Jak hluboko si sáhli do kapsy kandidáti na prezidenta?

Praha - Prezidentští kandidáti měli do pondělní půlnoci zveřejnit na svém transparentním účtě všechny přijaté dary i nepeněžní výdaje. Jinými slovy kolik utratili za kampaň. V porovnání s výdaji politických stran a hnutí na kampaně k říjnovým volbám do Sněmovny je to třetina.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Nejmenší částku utratil producent a muzikant Petr Hannig, který dostal darem na padesát tisíc korun. Nepeněžní výdaje ho přišli zhruba na sto tisíc korun. Kandidát Realistů Jiří Hynek vykázal v kampani ani ne pět set tisíc korun. Podobně je na tom i lékař Marek Hilšer, který přiznal výdaje přes tři sta tisíc korun. Nepeněžní výdaje v hodnotě zhruba 1,3 milionu vykázal bývalý premiér Mirek Topolánek.

Bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer zaplatil za kampaň pět a půl milionu korun. Zhruba sedm miliónů na kampaň vynaložil bývalý šéf Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek, který většinu peněz dostal od předsedy ODA, miliardáře Pavla Sehnala. Zemanova (ne)kampaň stála okolo 17 miliónů korun. Veškeré billboardy apod. obstaral hlavě státu spolek Přátelé Miloše Zeman, z. s., jehož předsedou představenstva je hradní kancléř Vratislav Mynář.

Jedenáctimiliónový průměr na každého kandidáta obstarali Michal Horáček, jenž si kampaň platí sám a byl ochoten do ní investovat takřka třicet miliónů korun, a Jiří Drahoš, který zaplatil zhruba 34 miliónů korun. Na první kolo prezidentské volby měli kandidáti stanovený limit 40 miliónů, tudíž jej nepřekročil nikdo. Celková částka investována do voleb byla 100 miliónů korun. 

Volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 stály o mnoho více. Strany totiž měly strop na 90 miliónech korun. Podle transparentního účtu, které musely strany mít, nejvíce utratila ČSSD, konkrétně šedesát miliónů. Následovala ji TOP 09 se 46 milióny. Na třetím místě jsou byli občanští demokraté se 45 milióny. Hnutí STAN stála příprava kampaně 37 miliónů a KDU-ČSL o jeden a půl milionu méně. Podle transparentního účtu dalo do kampaně hnutí ANO 35 miliónů korun. KSČM utratila ve volební kampani 27,5 milionu korun. Patnáct a půl milionu utratila Svoboda a přímá demokracie. Posledním zástupcem, který se dostal do Sněmovny, jsou Piráti, kteří hospodařili se sedmi a půl milióny korun. 

Suma sumárum přišlo daňové poplatníky hospodaření politických stran v předvolební kampani na více jak tři sta miliónů korun.        

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama