Pirátská strana, zasedání Celostátního fóra 2018, Brno (0:00) | video: YouTube

Volba pětičlenného republikového předsednictva vyplývá ze stanov strany. Podle nich se musí uskutečnit do tří měsíců od voleb do Sněmovny. Ty se konaly loni v říjnu a Piráti v nich skončili třetí. Poprvé se tak dostali do Sněmovny, kde získali 22 poslanců.

Bartoš v kandidátské řeči zveřejněné na diskusním fóru strany uvedl, že se v dalším funkčním období chce zaměřit na přeměnu Pirátů v organizaci, která "otevře možnost podílet se na aktivní politice několika tisícům členů". Chce také nadále prosazovat programové priority strany v médiích a zajistit větší otevřenost Sněmovny.

Bartoš v kandidátské řeči také uvedl, že ani po celostátním fóru nečeká změnu postoje Pirátů k vládní účasti, kterou dosud odmítali. "Piráti se proto v tuto chvíli definují jako konstruktivní opozice," uvedl. "Naším cílem je stávající možnosti využít na maximum tak, abychom toho dokázali ovlivnit co možná nejvíce. Do budoucna, a já v to věřím stejně jako ve smysl Pirátské strany od samého začátku, budeme moci s využitím nově nabytých zkušeností roli opozice s podporou voličů opustit a změny, které jsou pro nás zatím nerealizovatelné přes odpor nereformovatelných politických stran, sami definovat," doplnil.

Bartoš po volbě poděkoval za podporu a ocenil vysokou účast při hlasování, která přesáhla 60 procent, Žádného soupeře ve volbě dosavadní předseda neměl. Hlas mu dalo 276 Pirátů, 17 dalších se zdrželo nebo bylo proti.

První místopředsedkyní Pirátů se stala poslankyně Olga Richterová. Zvolilo ji dnešní celostátní fórum strany. Dalšími místopředsedy se stali poslanec Radek Holomčík, předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek a poslanec Mikuláš Peksa. Richterová a Holomčík jsou v předsednictvu nováčky, nahradili místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala a Martina Šmída, kteří už nekandidovali.

Už v prvním kole neuspěli ředitel zdravotnické neziskové organizace InAverz Zdeněk Hřib a vysokoškolský pedagog Giuseppe Maiello. Maiellovi ještě před fórem vytýkali v internetových diskusích někteří členové Pirátské strany jeho postoje k zahraniční politice.

– -čem / EuroZprávy.cz

reklama
reklama