Babiš slibuje: ČR udělá vše, aby na něj žaloba kvůli kvótám nedopadla

Praha - Česká republika udělá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vše pro to, aby žaloba kvůli migračním kvótám, neměla na stát žádný dopad. Česko přijalo pouze 12 uprchlíků a již vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Babiš chce záležitost probrat s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem při večeři 29. ledna v Bruselu. Novinářům dnes připomenul, že stejný názor na program přerozdělování žadatelů o azyl má předseda Evropské rady Donald Tusk.

Babiš dále řekl, že se bude snažit rozšířit názor visegrádské čtyřky i na další státy. Nepřipadá mu normální, že nejsou postiženy země, "které si vzaly 12 kvazimigrantů".

Už na počátku prosince avizoval podání žaloby první místopředseda EK Frans Timmermans. Naznačil tehdy, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí. První slyšení u soudu se nebude konat dříve než v listopadu či v prosinci. Dneškem začíná procedura, během které mají žalované státy včetně Česka právo na krok EK reagovat.

S kvótami nesouhlasí ani opoziční strany. "Žaloba Evropské komise kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl proti Česku a dalším státům pouze zbytečně prohlubuje protievropské nálady a problém nijak neřeší. Národní státy mají právo samy rozhodnout o tom, koho chtějí na svém území," napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podobný názor vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který žalobu označil za chybu. "Komise tak nynější žalobou nic nevyřeší, jen bohužel zvýší odpor lidí v ČR, Maďarsku a Polsku proti EU," uvedl.

Podle bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je systém kvót od počátku nefunkční a nesmyslný. "Doufám, že si to uvědomuje i současná vláda a že bude schopná pozici ČR uhájit. Ostatně řada členů pro odmítnutí kvót hlasovala, až na známého vítače pana (ministra spravedlnosti Roberta) Pelikána (ANO)," napsal ČTK Chovanec.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík poukázal na twitteru na to, že Slovensko se evropské žalobě kvůli migrantům vyhnulo, a připomněl, že Babiš v pátek Slovensko navštíví. "Takže může konečně dokázat, jak dokáže skvěle vyjednávat mezi evropskými státníky ve prospěch naší země. Ať nezůstane jen u slov, uvedl v této souvislosti.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama