Pravda o Babišovi se dostane ven? A možná se budeme divit, myslí si Michálek

Praha - Poslanec za Piráty a člen mandátového a imunitního výboru Jakub Michálek je toho názoru, že Ministerstvo financí mělo poslat závěrečnou zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodu rovnou Policii ČR, která mohla rozhodnout o tom, jestli se může dokument zveřejnit.

Přidejte svůj názor 111 komentářů

Jakub Michálek

Podle Michálka se nemají zbytečně vymýšlet právní kličky, že si resort financí nechá zpracovat analýzu. Mají prý jednat orgány činné v trestním řízení, jež mají možnost některé informace nezveřejnit, proto ať se postupuje podle zákona. Zároveň je ale přesvědčený, že informace, o které žádalo několik poslanců, musí být zveřejněny. "Neexistují zákonné důvody, pro které by bylo možné odmítnout žádost o informace. Je zde velký veřejný zájem na zveřejnění," řekl poslanec pro Český rozhlas.

"Zpráva bude muset být dříve nebo později zveřejněna. Požádali jsme ministerstvo, aby nám ji poskytlo jako poslancům, kteří budou rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání," připomněl Michálek. Rovněž zopakoval, jak zbytečný krok udělal resort financí, když si nechal zpracovat právní analýzu, zda může zprávu zveřejnit. "Stačilo dokument poslat na policii a počkat na její stanovisko. Můžou tam být informace, jejichž zveřejnění by mohlo trestní stíhání ohrozit. To nedokážu předvídat, spíš ale ne," myslí si místopředseda poslaneckého klubu Pirátů.

Podle Michálka je i z veřejných zdrojů jasné, že došlo k nelegálnímu jednání, protože firma neoprávněně vylákala ze státu padesát miliónů korun. "Je fakt, že společnost byla součástí koncernu Agrofert. Soud musí rozhodnout, zda existují dostatečné důkazy pro prokázání zavinění, tedy úmyslu těch dvou podezřelých (Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek). A to může být problematické," uvedl poslanec. 

Ministryně financí Alena Schillerová zase pro Radiožurnál uvedla, že je pro ni klíčové stanovisko zastupitelství. "Já mám informaci, že dnes (ve středu) opět zasedne expertní skupina, ale je pro nás klíčové stanovisko Městského státního zastupitelství, protože v zákoně 106 se hovoří o určitých podmínkách a určitých omezeních, které souvisí s probíhajícím trestním řízením," sdělila ministryně postoj resortu.

Vstupte do diskuze (111)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama