Zprávu OLAF jsem četl. Šlo o podvod, Babiš je obyčejný zloděj, udeřil Kalousek

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo je trochu jako paní Columbová – všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl. Tedy až na výjimky.  Městské státní zastupitelství v Praze totiž nedoporučilo ministerstvu financí její zveřejnění. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ale uvádí, že materiál četl.

Přidejte svůj názor 150 komentářů

Miroslav Kalousek v pořadu Partie na Primě

„Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin a úřad doporučuje Evr. komisi 100% korekce. Přeloženo - byl to podvod. EU ať to neplatí a členský stát ať to trestně stíhá,“ uvedl na twitteru Kalousek. Na dotaz uživatelů pak potvrdil, že už tuto zprávu četl.

Jelikož ale nemá dokument k dispozici, nechtěl být konkrétnější. Informace z obsahu zprávy proto nehodlá zveřejnit. Stejně tak neřekl, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. „Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek serveru Aktuálně.cz.

Kritizoval ale fakt, že žalobci nedoporučili zveřejnění zprávy OLAF. Státní zastupitelství poukazuje na to, že zveřejnění dokumentu by mohlo ohrozit probíhající trestní řízení. „Směšný a nevěrohodný argument. Do vyšetřovacích spisů jsou běžně zařazovány i otevřené zdroje. Babišova exekutiva se snaží utajit zprávu OLAF, ze které vyplývá, že Babiš je obyčejný zloděj,“ zlobí se Kalousek.

Bývalý majitel Agrofertu a současný premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v Lánech uvedl, že Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování poskytnutí evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, které vedl OLAF.

„Podle informací mé bývalé firmy to vyšetřování proběhlo velice nestandardně, takže byla podána stížnost k evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že tou stížností se bude zabývat. A zároveň byla podána žaloba k evropskému soudnímu dvoru ohledně vyšetřování OLAFu," řekl Babiš. Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo Babiše obvinila česká policie a žádá o jeho vydání Sněmovnu.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka upřesnil, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakce na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování.

Vstupte do diskuze (150)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama