Žalobci ministerstvu financí nedoporučili zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě

Praha – Zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o farmě Čapí hnízdo by mohlo ohrozit vyšetřování. Městské státní zastupitelství v Praze proto nedoporučilo ministerstvu financí zveřejnění zmíněného dokumentu.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Ministerstvo financí

Informaci serveru Aktuálně.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí žalobců. Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše a žádá o jeho vydání Sněmovnu.

„Zpráva nám dorazila dnes. Státní zástupce ji nyní prostuduje a poté ji postoupí policejnímu orgánu. Zpráva bude zařazena do vyšetřovacího spisu, to znamená, že se k ní nebudeme nijak vyjadřovat, nebudeme ji komentovat ani zveřejňovat, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," uvedla mluvčí Štěpánka Zenklová.

To prý žalobci také sdělili ministerstvu financí s tím, že podle zastupitelství existují důvody pro to, aby nebyla zveřejněna právě s ohledem na trestní řízení. Mluvčí ale zároveň upozornila, že zveřejnění ministerstvu nemohou žalobci zakázat, jde pouze o jejich vyjádření k věci.

Prohlášení žalobců ale kritizuje například místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Na základě dnešního vyjádření státního zástupce ohledně Čapího hnízda a zprávy OLAF se problém pro celou ČR jen zhoršuje. Vyzývám premiéra Andrej Babiš, aby sám požádal o vydání do rukou spravedlnosti ještě před hlasováním o důvěře vládě. Apeluji také na všechny poslance napříč politickým spektrem, aby posoudili vážnost situace a hlasovali pro vydání pana Babiše a Faltýnka, a to právě před hlasováním o důvěře vládě. Není možné, aby se premiér této země schoval na 4 roky za imunitu!" uvedla v prohlášení pro EuroZprávy.cz. 

Podobně to vidí i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Zklamalo mě doporučení Městského státního zastupitelství, že by zpráva OLAFu k Čapímu hnízdu neměla být zveřejněna. Je podle mě ve veřejném zájmu, aby občané věděli, k jakým závěrům OLAF dospěl. Zvláště pak je to důležité i proto, že zákonodárci budou brzy rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," uvedl na facebooku. 
 Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, kromě Babiše i místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, musí poslanci opět rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání.

Premiér dnes po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v Lánech uvedl, že společnost Agrofert podala kvůli vyšetřování stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU. Závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování prý nečetl.

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama