Babiš už přemýšlí o druhém pokusu sestavit vládu, myslí si politolog

Praha - Andrej Babiš čeká na druhý pokus k sestavení nové vlády. Alespoň to si myslí politický komentátor Jiří Pehe, který vyjmenoval několik důvodů, proč tomu tak je.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Pehe

Jako jeden z důvodů, který uvedl pro Český rozhlas Plus, bylo prohlášení téměř všech politických stran a hnutí, které ve Sněmovně jsou, že do vlády s Andrejem Babišem nepůjdou, kvůli jeho obvinění z trestného činu. Podle politického komentátora tak předsedu hnutí ANO natlačili do pozic, z nichž je velmi těžké ustoupit. "Změnit tyto postoje už při prvním pokusu o sestavení vlády je téměř nemožné, pokud si politické strany chtějí zachovat tvář," naráží Jiří Pehe na dřívější stanoviska poslaneckých klubů.

Politolog připomíná i roli samotného Babiše, který si je vědom, že pokud by hnutí ANO vyměnilo premiéra za někoho jiného, byly by ochotné některé subjekty do vlády s hnutím ANO jít nebo alespoň podpořit menšinový kabinet. Pehe je toho názoru, že kritika na premiéra se snáší i kvůli málo ústupkům, jež je hnutí ochotno podstoupit. Zejména k SPD Tomia Okamury, který by rád prosazoval program hnutí ve vládní koalici. "Takovou spolupráci na vládní úrovni ale Babiš evidentně nechce, protože by ho poškodila doma i v zahraničí," je přesvědčený o koalici ANO, KSČM a SPD Jiří Pehe.

Podle něj se hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD rýsuje ve Sněmovně také proto, aby nevydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Na tom vlastně závisí druhý pokus sestavit vládu, pakliže první nevyjde. Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) bude pro hlasování v dolní komoře Parlamentu klíčová. Jestliže vyzní tak, že se Babiš a Jaroslav Faltýnek nedopustili podvodu s evropskými dotacemi, pak některé strany couvnou a vládu Babiše podpoří. "Jistě přijdou některé strany s argumenty, že v zájmu stability země jim ve světle volebních výsledků nezbývá nic jiného než podpořit Babišovu menšinovou vládu, nebo s ním dokonce jít do koalice," nastiňuje možnou situaci politolog. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama