ANKETA: To je snad vtip, je to nehorázné. EU dává zemím V4 najevo, že jsou poddané kolonie, zuří politici kvůli Polsku

ANKETA - Evropská komise (EK) se domnívá, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva a spustila postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii. Českých politiků jsme se proto ptali, zda toto rozhodnutí vnímají jako jakýsi "diktát Bruselu", nebo zda jde o krok vedoucí k zahájení dialogu. A co nám řekli?

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Varšava

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) odmítá, že by šlo o nějaký diktát Bruselu. „Kroky Polska v oblasti justice jsou naprosto zbytečné. Nechápu postoj polské vlády, která namísto uznání chyby jde do konfliktu s Evropskou komisí," přiznal pro EuroZprávy.cz Zdechovský.

„Komise správně vyhodnotila situaci, že je v Polsku vážně ohrožený právní stát a polská vláda nereagovala na připomínky a doporučení Komise i Evropského parlamentu a občanské protesty.  O sankcích vůči Polsku teď bude rozhodovat Rada politicky. Všech 27 členských států se musí shodnout na omezení hlasovacích práv Polska,“ uvedla v reakci pro EuroZprávy.cz europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Teď už bude na členských státech – jak dokážou přesvědčit Polsko, aby se vrátilo k právnímu státu,“ dodala.

Někteří čeští politici to ale vidí opačně. „Nazvat dialogem vyhrožování zbavením hlasovacího práva kvůli vnitrostátním reformám, ke asi vtip. Polsko je suverénní země, vládne tam demokraticky zvolená vláda, a o tom, jak má reforma – ať už justice nebo čehokoliv jiného – vypadat, o tom mají právo rozhodovat jen polští občané. Je to jen další krok, kterým EU dává zemím V4 najevo, že jsou poddané kolonie zbavené svéprávnosti. Česká republika by samozřejmě měla takové rozhodnutí vetovat a Polsko podpořit,“ uvedl pro EuroZprávy.cz šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Podobně se vyjádřil i další europoslanec. „Považuji to od Evropské komise za naprostou nehoráznost," uvedl na sociálních sítích Jan Zahradil (ODS).

K věci se už vyjádřila také česká diplomacie. „Respektujeme dnešní rozhodnutí Evropské komise, které musíme ale nejdříve analyzovat. Pevně věřím, že se problém podaří vyřešit dialogem mezi Polskem a Evropskou komisí a najde se racionální kompromis," uvedl nový ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). 

„Nejhorší EU komise v dějinách. Nejdřív ztratili UK - a tváří se jakoby nic. Nyní dělají vše, aby z EU vyštvali další země. Fungují jako na ruskou objednávku; vskutku, Putin by nemohl své peníze investovat lépe, než kdyby koupil stávající EU komisaře, aby štvali proti Polsku,“ uvedl na sociálních sítích politik, publicista, politický komentátor Roman Joch.

„Ještě k Polsku: pouhá třetina Poláků souhlasí s podpisem soudní reformy, půlka je proti. Jinak řečeno: více Poláků souhlasí s názorem Evropské komise než s názorem současné polské vlády,“ připomněl někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.

Vstupte do diskuze (66)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama