Bude Zeman znovu zvolen? Pokud ano, může si udělat, co chce, varuje spolutvůrce Ústavy

Praha - Právník a spolutvůrce Ústavy České republiky Cyril Svoboda tvrdí, že nová vláda Andreje Babiše je plnohodnotná – stejně jako jakákoliv jiná vláda. Popírá tak slova některých politiků, kteří mluví o nelegitimní vládě.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

„Povolební situace a jednání probíhají v souladu s Ústavou. Žádný problém v tom nevidím,“ uvedl Svoboda pro Český rozhlas Radiožurnál. Každý politik si dnes podle něj vykládá Ústavu tak, aby to vyhovovalo jeho zájmům.

A prezident Miloš Zeman má například pravdu v tom, že jmenovaná vláda má do 30 dnů předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. „Je plnohodnotná jako všechny ostatní vlády,“ vysvětluje. 

Popřel tak slova předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka, který na twitteru uvedl: „Tato vláda Babiše a Zemana je nelegitimní, nikoliv neplnohodnotná, to jsou odlišné pojmy. Prioritou vlády bez důvěry sněmovny je získání důvěry, jak je to běžné v ostatních západních demokraciích. Bez důvěry vládnout nesmí.“

Svoboda také mluvil o změnách Ústavy. Ty podle něj byly vynuceny vstupem do Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Jediná změna, která nebyla vynucena, byla přímá volba prezidenta. A to byla chyba,“ myslí si.

V té souvislosti také dodává, že pravomoci prezidenta by se neměly přidávat, protože by ho naopak oslabily. „Bude-li prezident Zeman znovu zvolen, stane se úplně volným, může si udělat, co chce, protože nemá odpovědnost vůbec za nic,“ upozorňuje.

Někdejší předseda KDU-ČSL také nesouhlasí s návrhy na zrušení Senátu, není ani fanouškem referend na celostátní úrovni. „Když se hlasuje v referendu, tak nevíte, co je hlavní motiv toho, kdo hlasuje,“ varuje.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama