Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra se bouří

Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných příležitostí do sportu odmítá organizace Síť pro rodinu, která zastřešuje 300 mateřských a rodinných center. Jandův návrh kritizovala i Česká ženská lobby (ČŽL), která zastřešuje tři desítky organizací na pomoc ženám, ohroženým dětem či rodinám.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Dívky, ilustrační fotografie

Skupina vyzvala Sněmovnu k zachování částky na prosazování rovných šancí pro muže a ženy v rozpočtu na příští rok. Škrtnutí sedmimilionových dotací by podle organizace znamenalo omezení projektů ke slaďování práce a soukromí a dopadlo by nepříznivě na rodinný život, uvedla prezidentka Sítě pro rodinu Rut Kolínská.

Kolínská uvedla, že Síť pro rodinu zastřešuje 300 center. Do každého v průměru dochází kolem 200 rodin. "Odhadujeme to tedy na 60.000 rodin," uvedla prezidentka organizace.

Poslanec a bývalý skokan na lyžích navrhl posílit dotace do sportu z peněz Úřadu vlády pro neziskové organizace, které se zabývají rovnými šancemi. Poslanec řekl, že „aktivity v oblasti rovných příležitostí žen a mužů nejsou bezpodmínečně nutnými výdaji státu" a jsou určeny jen pro úzkou skupinu lidí, a to se sporným přínosem.

Síť pro rodinu považuje politiku rovných příležitostí za součást lidských práv, „která se týkají všech žen i mužů". Poslancům píše, že se snaží díky prosazování rovných šancí posilovat hodnotu rodiny a podporovat větší zapojení mužů do péče, aby mohli trávit víc času se svými dětmi. Díky své soutěži Společnost přátelská rodině organizace přispívá pak ke zlepšení podmínek ve firmách, aby matky a otcové mohli sladit práci s rodinným životem. Podniky a instituce po hodnocení dostávají doporučení ke změnám, po splnění požadavků získávají certifikát.

Ženy tvoří něco přes polovinu obyvatel státu. Podle hodnocení mezinárodních institucí v Česku rovné podmínky s muži ve všech oblastech nemají. Kritika se týká třeba nízkého zastoupení žen v politice a vysokých funkcích a v průměru o pětinu nižších výdělků, a to i přes vyšší vzdělání. Ve stáří pak ženy dostávají také zhruba o pětinu nižší důchod a mnohem víc jim hrozí chudoba. Často na nich leží také většina péče o děti i starší příbuzné. Obtížněji shánějí práci, mají nižší zaměstnanost než muži. Mnohem častěji se stávají také obětí násilí.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama