Samozvaný stát Liberland má 150 tisíc občanů, často žadají Severoafričané

Praha - Samozvaný stát Liberland má po necelých třech letech 150.000 občanů. Zájem o občanství projevilo téměř půl milionu lidí. Většina zemí světa Liberland neuznává, jeho představitelé se však snaží rozšiřovat zastoupení i kontakty s jinými zeměmi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Google začal zobrazovat Liberland na mapě.

"Počet potencionálních občanů už máme vyšší než Malta nebo Island," zmínil dnes prezident Vít Jedlička státy, jejichž populace je nižší než počet žádostí o občanství Liberlandu. "K dnešnímu dni jsme občanství udělili přibližně 150.000 lidí," podotkl.

Dnes večer v Praze převezme liberlandské pasy dvacet lidí z České republiky. O občanství často žádají lidé ze severu Afriky. Podmínkou pro jeho udělení je podle Jedličky bezúhonnost nebo ochota ctít náboženství jiných lidí.

Jedlička oznámil, že za rok 2017 vzniklo 30 nových kanceláří a Liberland udržuje styky se stovkou zemí. "Mezi novými zástupci našeho státu najdeme lidi jako Rick Falkvinge, zakladatel pirátského hnutí, který zastupuje Liberland v Berlíně," uvedl.

"Letos Svobodná republika Liberland navázala strategické partnerství se státem Somaliland," zmínil Jedlička další mezinárodně neuznaný subjekt. O navázání diplomatických vztahů s Českou republikou Liberland podle Jedličky neusiluje.

Území v meandru Dunaje, na kterém byla 13. dubna 2015 vyhlášena Svobodná republika Liberland, není trvale osídlené. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Experti na mezinárodní právo se shodují v tom, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.

Liberland nabízí podle Jedličky stát bez zbytečné byrokracie - stát, který bude svým občanům zajišťovat pouze bezpečnost, spravedlnost a diplomatické služby. Placení daní je dobrovolné. Stát má měnu nazvanou merit navázanou k dolaru v poměru 1:1 a vlastní aerolinie.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman hájí Malou: Vyjádření o Babišově stíhání nebylo šťastné. Fiala to…

24.06.2018 15:51 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že někdejší vyjádření kandidátky ANO na ministryni…

Minisummit k migraci? ODS i ČSSD souhlasí s Babišovou neúčastí, Zeman si…

24.06.2018 14:41 Praha - Předsedové ODS Petr Fiala a ČSSD Jan Hamáček souhlasí s rozhodnutím premiéra Andreje Babiše…

Takových to bylo keců, jak to Babiš myslí dobře, naštval se známý novinář

24.06.2018 14:16 Aktualizováno Praha - Investigativní novinář Jaroslav Kmenta patří k těm, kteří opakovaně kritizují premiéra…

Moderátorka ČT práskla pikantní detaily: Kalousek je vtipný, ale je to…

24.06.2018 14:11 Praha - Pořad 168 hodin české televize mezi politiky nepatří právě k těm nejoblíbenějším. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama