ČR má novou vládu. Babiše bych jmenoval premiérem i podruhé, zopakoval Zeman

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hrad znovu přislíbil, že Babiše jmenuje premiérem i podruhé, pokud jeho vláda na první pokus nezíská důvěru Sněmovny.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Brabec, který byl v předchozí Sobotkově vládě vicepremiérem za ANO, bude v roli místopředsedy vlády pokračovat. Druhým místopředsedou kabinetu byl dnes jmenován Stropnický.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Z Hradu ministři odjeli společně autobusem do Strakovy akademie na první jednání vlády. Babiš po něm večer uvede sedm ministrů do úřadu. Další čtyři je převezmou v pondělí. Ministry pokračující na dosavadních resortech uvádět premiér nebude. Příští týden chce Babiš začít vyjednávat se sněmovními stranami o podpoře nebo toleranci své vlády, druhé kolo jednání plánuje po Novém roce.

Prezident dnes konstatoval, že dodrží slib a Babiše případně jmenuje i podruhé. "A dám mu podstatně víc času na vyjednávání o podpoře menšinové nebo koaliční vlády," uvedl Zeman. Přál by si, aby 10. ledna Sněmovna Babišovu vládu v hlasování o důvěře podpořila, už dříve avizoval, že kvůli tomu před poslanci promluví.

Potenciálně by podle Zemana mohly s Babišem spolupracovat všechny strany, konkrétní jmenovat nechtěl, protože by to podle něj mohlo znamenat pro jednání polibek smrti. Zeman však naznačil, že se strany chtějí nechat přemlouvat a na nějakou dohodu přistoupit až při druhém kole sestavování vlády. "Doufejme, že v únoru bude možná poblahopřát Andreji Babišovi, že získal důvěru," uvedl Zeman.

Prezident odmítl, že by vláda nebyla plnohodnotná, dokud nemá důvěru Sněmovny. "Když si přečtete ústavu, zjistíte, že nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Takže můžete klidně pracovat a nemusíte reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti nebo ze zlé vůle," řekl ministrům.

Zeman v posledních měsících uvedl, že by mohl nechat Babišovu vládu fungovat dlouhodobě v demisi. Dnes při dotazu na toto téma odkázal na vládu Mirka Topolánka, která byla v demisi od října 2006 do ledna 2007. "Prezident Klaus nechal vládnout vládu Mirka Topolánka bez důvěry čtyři nebo pět měsíců, někdy se máme řídit historickými analogiemi," konstatoval.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se sešel s kandidátkou ĆSSD na ministryni práce Janou Maláčovou

23.07.2018 19:36 Aktualizováno Praha – Dnes odpoledne spolu jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidátka na ministryni práce…

Prodej OKD? Z dnešního pohledu vypadá hrůzostrašně, řekl Pecina po slyšení…

23.07.2018 19:00 Aktualizováno Praha - Někdejší náměstek ministra průmyslu a exministr vnitra Martin Pecina dnes vypovídal před…

Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu…

23.07.2018 17:00 Aktualizováno Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude…

Piráti se chtějí zapojit do zavádějí eGovernmentu. Je z toho menší hádka s…

23.07.2018 13:35 Praha - Piráti dnes zaslali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají v něm, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama