Poradce Bidena přijel do Prahy. V EU chybí zájem o Východní partnerství, řekl

Praha/Brusel - Michael Carpenter, poradce pro zahraniční politiku bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, míní, že iniciativa, která měla propojit EU se zeměmi východně od jejích hranic, se během osmi let proměnila v občasné setkání na společných summitech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie

Carpenter se zúčastnil odborné konference o budoucnosti Východního partnerství v Praze. "Bohužel, EU od tohoto nástroje trochu ustoupila. A co je nejdůležitější, energie věnovaná Východnímu partnerství postupem času vyprchala," zhodnotil Carpenter projekt, o který se zasadila i Česká republika v roli předsednické země EU v roce 2009.

Tomáš Pojar, který byl náměstkem českého ministra zahraničí v době, kdy projekt vznikl, podotkl, že jeho cílem bylo přivést pozornost EU k oblasti zahrnující Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu. "Do té doby byla směrem na východ od EU jenom Moskva," poznamenal Pojar v diskusi. Východní partnerství podle něj umožňuje zúčastněným zemím upevňování vzájemných vztahů, ale vyžaduje aktivitu obou stran.

Podle Carpentera je problém v tom, že spolupráce se zploštila do formálních setkání na summitech. "Dnes jsou to víceméně rutinní setkání, na kterých se debatuje o některých záležitostech, formulují se deklarace, ale není to něco, za čím by byl skutečný zájem lídrů EU," domnívá se analytik.

Carpenter podotkl, že je strategickým zájmem Evropské unie, aby se o vývoj na východě zajímala. "Lídři EU a také členských států skutečně musí tento region vidět jako strategický z hlediska bezpečnosti a také prosperity Evropy," řekl v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že evropská aktivita v regionu nemůže být považována za protiruskou ve chvíli, kdy se Rusko samo aktivně pokouší nabourávat západní demokracie například šířením dezinformací nebo kybernetickými útoky.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Babiš vyrazí do Bavorska a Rakouska. Politiku bude řešit na festivalech…

20.07.2018 10:49 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl příští týden navštívit Bavorsko a Rakousko a setkat se s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama