Nemůžu Babiše obhajovat, přiznává jeho někdejší spojenec

Praha - Europoslanec Pavel Telička promluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz o svém konci v hnutí ANO i o Babišovi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Pavel Tělička

Europoslanec Pavel Telička, který před volbami do Poslanecké sněmovny opustil hnutí ANO, se v rozhovoru vyjádřil ke svému rozhodnutí ukončení spolupráce s hnutím. Můžou za to hlavně názorové neshody s předsedou strany a premiérem Andrejem Babišem. V rozhovoru europoslanec naznačil, že trvalo nějaký čas, když ho premiér přemlouval, aby se stal tváří hnutí ANO. "Potřeboval jsem v ten projekt získat důvěru. První nabídky, které přicházely od Andreje Babiše, pro mě nebyly přijatelné. Pak přišla nabídka do evropských voleb," řekl Telička, že nabídku přijal s tím, že měl ambici změnit postavení České republiky v unii. 

Telička si také všiml, že Andrej Babiš poslední dobou zaujímal spíše euroskeptický postoj, což ho přimělo k rozchodu s hnutím. "Bylo evidentní, že jeho názory formuje jeho bezprostřední okolí. Začalo to před nějaký rokem, rokem a půl," je přesvědčený europoslanec a dodává: "Kde jsme se rozcházeli, byla problematika eurozóny a migrační krize. Za všechno může unie, je to problém unie, unie je slabá, euro je zkrachovalý projekt. Takové ty břitké, ale zároveň podle mého názoru povrchní, realitě neodpovídající a zjednodušené soudy. Což je potom voda na mlýn někomu dalšímu."

Babiš je podle Teličky je pro úspěch udělat cokoliv, s čímž však nesouhlasí. "Babiš pochopil, že pokud chce do praxe uvádět svoji představu, musí ve volbách uspět. A byl tomu připraven dát všechno. Vítězství téměř za každou cenu. Kdežto já říkám, že to za každou cenu nestojí. Zejména když to má ty sekundární negativní dopady. Třeba ten - a neříkám zdaleka že jen jeho vinou - devastující pohled veřejnosti na Evropskou unii," upozorňuje místopředseda Evropského parlamentu Telička, který tuto funkci zastává od ledna 2017.

Rovněž komentuje i kauzu Čapí hnízdo, která tíží zejména Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO). Sněmovna bude hlasovat o jejich vydání k trestnímu stíhání kvůli údajnému podvodu na získání dotace od Evropské unie. "To je mimo jiné jeden z důvodů, proč jsem nemohl v ANO zůstat. Protože to se nedá obhajovat. Můžete vysvětlovat, ctít presumpci nevinny, to každopádně, ale toto je politika a nemůžu to navenek obhajovat, zejména když o té kauze vím jen z médií," připomíná Telička. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyrazí do Bavorska a Rakouska. Politiku bude řešit na festivalech…

20.07.2018 10:49 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl příští týden navštívit Bavorsko a Rakousko a setkat se s…

Babišova vláda utahuje šrouby? Novela omezí informace o trestním řízení

20.07.2018 09:53 Praha - Zákonodárci projednávají vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů. Pokud ho schválí,…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 08:33 Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama