Mám strach o naši svobodu. Čelíme velkému nebezpečí, říká známý muzikant

Praha - V rozhovoru pro Český rozhlas se muzikant Dan Bárta rozpovídal nejen o své vášni k přírodě. Otevřeně se vyjádřil k současné situaci v České republice. Vadí mu rasisté, xenofobové a populisté.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Dan Bárta

Dan Bárta není jen muzikantem. Velmi ho baví ekologie, kterou momentálně studuje na Ostravské univerzitě. K dokončení studia mu chybí ještě rok, respektive dvě zkoušky. Věnuje se zejména vážkám. Jedna z nich je dokonce po něm pojmenována, jak sdělil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. V roce 2002 byl na expedici v Peru, kde se svými kolegy chytil neznámou samici vážky. O tři roky později byla popsána a pojmenována Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder, 2005.

Když však přišla řeč na politickou situaci v České republice, vášnivý obdivovatel přírody začal na dané téma mluvit vážně a vyjádřil obavy o směřování naší země. "Zatím to ještě jde, ale je otázka, co ve věci svobody přinesou dny příští. A do jaké míry potenciál obrovského nebezpečí, které tady je, tedy otevřených rasistů, xenofobů a populistů ve vedení společnosti, bezskrupolózních podnikatelů ve vedení společnosti a navrátivších se komunistů ve vedení společnosti, to celé pod jednou vlajkou: dáme vám, co chcete, stačí, když budete držet hubu, svobodu ovlivňuje. Z toho jako liberál a člověk, který se zabývá svobodnou tvorbou, strach mám," říká Bárta. 

Podle něj však není jisté, že si toho lidé všimnou. Platí to i u něho samotného. „Obávám se, že si toho pro samou práci nevšimnu. A pak už bud pozdě, protože nemohu vidět do logiky a struktury státní správy. Zabývám se muzikou, starám se o rodinu a mám spoustu obyčejných starostí jako ostatní lidé. Může se stát, že se za rok dozvím, že je všechno v loji a poznám to podle toho, že nějaké věci už nepůjdou, svoboda slova se změní v dehonestaci atd.,“ bojí se muzikant.

Přiznal také, že vnímá ekologii trochu jinak. "Já jsem v tomto ohledu mnohem tvrdší. Mě zajímá prazáklad. Vztah organismu a jeho prostředí. Pro mě je důležitá ochrana přírody. Vztah krajiny k zemědělství. To jsou pro mě důležitější témata než populárně zelený model, že budu baštit nějakou bio zeleninu a tím se ze všeho vyvážu, pokud si to můžu takto zjednodušit," tvrdí obdivovatel přírody Bárta, který by na to konto zrušil biopaliva: "Jsem přesvědčen, že biopaliva jsou nesmysl. To je chyba. Pokus, který by se měl okamžitě zrušit. Nefunguje to. Nic proti obnovitelným zdrojům, ale jsou lepší obnovitelné zdroje, například sluneční energie," dodal.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman hájí Malou: Vyjádření o Babišově stíhání nebylo šťastné. Fiala to…

24.06.2018 15:51 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že někdejší vyjádření kandidátky ANO na ministryni…

Minisummit k migraci? ODS i ČSSD souhlasí s Babišovou neúčastí, Zeman si…

24.06.2018 14:41 Praha - Předsedové ODS Petr Fiala a ČSSD Jan Hamáček souhlasí s rozhodnutím premiéra Andreje Babiše…

Takových to bylo keců, jak to Babiš myslí dobře, naštval se známý novinář

24.06.2018 14:16 Aktualizováno Praha - Investigativní novinář Jaroslav Kmenta patří k těm, kteří opakovaně kritizují premiéra…

Moderátorka ČT práskla pikantní detaily: Kalousek je vtipný, ale je to…

24.06.2018 14:11 Praha - Pořad 168 hodin české televize mezi politiky nepatří právě k těm nejoblíbenějším. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama