Debata o Jeruzalému rozděluje české politiky. někteří poukazují na bezpečnostní rizika

Praha - Českou politickou scénu rozděluje názor na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. ODS a hnutí Svoboda přímá demokracie (SPD) hodnotí Trumpův krok kladně. Podle předsedy SPD Tomia Okamury či poslankyně ODS Jany Černochové by Česko mělo Spojené státy následovat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tak i my, na dvojce, už máme ustavující zastupitelstvo za sebou..... První fotka může zdánlivě připomínat film Sexmise, ale není tomu tak, přísahám, že máme opravdu muže rády a pár těch nejstatečnějších zasedne ve ctihodné radě dvojky vedle... uvedla Jana Černochová na svém facebookovém profilu.
doporučujeme

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek v reakci ČTK napsal, že situace v regionu se tím zkomplikuje. Podle něj je jisté, že situace na Blízkém východě se zkomplikuje. „Kladu si otázku, co se tímto krokem v již tak složité situaci na Blízkém východě teď vyřeší. Obávám se, ze nic. Bohužel," uvedl.

Zcela odmítavě se k Trumpovu postupu vyjádřil předseda KSČM Filip. „Jde buď o ukázku neschopnosti a selhání prezidenta Trumpa v oblasti zahraniční politiky, nebo o promyšlenou provokaci jak udržet válečný konflikt v regionu," míní Filip. Výsledkem podle něj bude udržení migrační vlny do Evropy a vyvolání dalšího chaosu.

Naopak Černochová uvedla, že rozhodnutí Bílého domu vítá. „Považuji jej nejen za potvrzení reality, která je mnohdy zbytečně či účelově popírána, ale i historických faktů a oprávněných nároků Izraele," říká předsedkyně sněmovního branného výboru. Izrael dle jejího mínění čelí útokům „všelijakých pseudohumanistických kruhů" a Západ musí svého spojence podporovat. „Jsem dlouhodobě zastáncem toho, aby se Česká republika k otázce Jeruzaléma postavila stejným způsobem," dodala.

Okamura poznamenal, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele 3000 let. Dodal, že prezident Trump svým postupem naplnil starší rozhodnutí americké administrativy, které se léta formálně odkládalo. "Doufám, že se připojí hned i Česká republika - máme konečně šanci následovat USA ve správné věci," uvedl.

Exministr kultury a místopředseda lidovců Daniel Herman souhlasí s tím, že Trumpův krok je potvrzením reality. „(Trump) pouze vyslovil nahlas to, co je již 3000 let faktem," řekl. Poukázal ale na bezpečnostní rizika. „Předpokládal bych, že bezpečnostní experti byli před tímto vyjádřením konzultováni," dodal.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama