Změna při volbách? Lidé by mohli domů dostávat i lístky na finále senátních voleb

Praha - Češi by do svých poštovních schránek už za rok mohli dostat hlasovací lístky s finalisty senátních voleb. V tuto chvíli dostávají jen lístky s kandidáty pro úvodní volební kolo, lístky s finalisty až ve volební místnosti. Novela má zároveň z jednoho na dva týdny prodloužit dobu mezi volebními koly, podobně jako u prezidentských voleb. Pokud se s předlohou ztotožní horní komora jako celek a v příštím roce také Sněmovna, změna by byla použita už pro senátní volby na podzim 2018.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Senát ČR, ilustrační foto

Se změnou počítá volební novela, kterou navrhlo 47 senátorů v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Senát dnes úpravu podpořil, normu nyní posoudí jeho ústavně-právní výbor. Tvůrci novely si od ní slibují větší informovanost voličů, a tím i zvýšení volební účasti.

Podle autorů novely může neúčast voličů ve druhém kole senátních voleb vycházet z neznalosti a neinformovanosti. Podle nich řada voličů kvůli tomu, že nedostanou lístky, neví, že o senátorovi za jejich obvod se rozhodne až ve finále.

Oponenti, k nimž patří například předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil, se domnívají, že novela by zvýšila účast nejvýše o jednotky procent. Za neúčastí vidí spíše to, že mnozí lidé ve finále nemají svého favorita.

Ti proto plánují nahrazení dvoukolového systému jednokolovým podle australského vzoru, v němž by lidé mohli stanovit pořadí kandidátů podle svých preferencí. Nejúspěšnějším kandidátům by se pak přičítaly podíly hlasů voličů méně úspěšných adeptů na senátory.

První volební kolo, které je spojeno s komunálními či krajskými volbami, přilákalo v minulosti nejméně třetinu až dvě pětiny voličů. Účast při senátním finále se ale snižovala ze zhruba 30 procenta v roce 2008 na loňských 15,38 procenta.

Dvoutýdenní lhůta mezi volebními koly by podle tvůrců novely vytvořila prostor jak k přesvědčování voličů, tak k získávání dalších informací o kandidátech a důkladnějšímu rozhodování při výběru některého z nich. Zmírnil by se tím také tlak na organizační zabezpečení druhého kola voleb, míní senátoři.

Pod novelou je podepsáno 47 senátorů ze všech frakcí s výjimkou ANO, jehož předseda Andrej Babiš ve své vizi navrhoval zrušení Senátu.

"Mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu je velký propad účasti voličů. Na základě odborných námětů jsme spolu s kolegy v Senátu předložili novelu zákona, která spočívá v tom, že by mezi prvním a druhým kolem voleb byla nově delší prodleva dvou týdnů, obdobně jako u prezidentských voleb. Nově by také voliči měli i před druhým kolem voleb dostat volební lístky do schránky. To je podle mě seriózní vůči voličům, kteří si chtějí svědomitě vybrat, koho ve druhém kole podpoří. Novelu zavádějící tyto změny jsme dnes velkou většinou hlasů senátorů podpořili v 1. čtení," informoval na facebooku předseda Senátu Milan Štěch. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama