Nechci se nechat ponižovat. Uráží mě to jako občana. Politiky naštvala žaloba EK kvůli uprchlíkům

ANKETA - Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Čeští politici toto rozhodnutí nepovažují za šťastné. někteří dokonce vyzývají vládu ke vzpouře.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

Václav Klaus ml.

„Je to skvělý výsledek pana ministra vnitra Milana Chovance a jeho populismu. Nejprve se k něčemu zavázal a pak obrátil, aniž by nabídl řešení. Osobně nejsem příznivcem povinných kvót a nikdy nebudu. Je to sociální inženýrství,“ uvedl pro EuroZprávy.cz lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Nechci se nechat ponižovat. Uráží mě to jako občana. Republika se musí této zvůli tvrdě bránit,“ řekl pro EuroZprávy.cz poslanec ODS Václav Klaus mladší.

„Očekávat se to dalo, ale zapříčiní to jediné: ještě větší nespokojenost s členstvím v EU. Zjevně EK nedochází, jaké mají takové věci u nás důsledky. Nelze se divit nelibosti veřejnosti, když naprostá většina zpráv o EU je podobného charakteru,“ uvedl pro EuroZprávy.cz poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Považuji to od EU za krajně nediplomatické. S ohledem na spory kolem této věci – lámat evropskou migrační politiku silou je kontraproduktivní. Je zřejmé, že přijde odpor zemí V4 a nic neřešící eskalace,“ prozradil pro EuroZprávy.cz komunista Jiří Dolejš.

„Vláda musí trvat na stanovisku, že nikdo cizí nemůže diktovat suverénní zemi, České republice, koho přijme na své území. EK ví, že kvóty jsou špatný nástroj, který neřeší migraci, ale naopak nucené předělování migrantů dává další signál, že EU se o další migranty postará, ať už jsou Itálie nebo Německo přecpané sebevíc. Brusel ovšem také strašně hazarduje s celou EU – je to brutální diktát, který v podstatě říká, že o naší zemi nerozhodujeme my ale Brusel. Je to odkrytí karet. Lidé v plné nahotě vidí jednání elit, které vedou EU. Stále více občanů národních států otevře oči a bude žádat odchod z takového spolku,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Žaloba Komise vůči České republice je krokem, který u nás bohužel neposílí důvěru v EU. Spory v EU se nedají řešit žalobami na členské státy. U nás žaloba jen nahraje politikům jako je Tomio Okamura. Na druhou stranu platí, že i tato situace je výsledkem práce vlády Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše, která nedokázala dostatečně prosadit českou pozici na unijní úrovni,“,“ reagoval na zprávu europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Uprchlické kvóty EU jsou špatné, žaloba od EK ještě horší rozhodnutí. Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy. EK tím uprchlíkům nepomůže a důvěru v EU ještě dál sníží,“ říká šéf ODS Petr Fiala

Podobně to vidí i jeho stranický kolega. „Proti povinným kvótám na uprchlíky se musíme důsledně bránit jak před soudem, tak jednáním s Evr. komisí. Po dnešním rozhodnutí komise se ukazuje jako prozíravá moje včerejší aktivita na Výboru pro evropské záležitosti, kde jsem inicioval vznik podvýboru pro evropskou migraci,“ uvedl na sociálních sítích poslanec Jan Skopeček (ODS).

„Tak nás Evropská komise žaluje, protože jsme odmítli přijímat migranty, které nám EU nutila na základě nesmyslných kvót. Ale už se na nás valí daleko větší hrozba. Nová azylová politika, která se jmenuje Dublin IV. Pokud nás v EU zase přehlasují a tato politika projde, nebude se nás už nikdo na nic ptát. Migranty nám budou posílat automaticky. Tohle nesmíme dopustit. Pokud budu zvolen prezidentem, pomůžu vládě tuhle hrozbu odvrátit. Je třeba rychle začít vyjednávat a hledat v EU spojence, kteří nám pomohou Dublin IV zastavit. Když něco neuděláme rychle, bude pak na řešení pozdě,“ uvedl na svém facebookovém profilu prezidentský kandidát Mirek Topolánek.

Podle předsedy právního výboru EP Pavla Svobody (KDU-ČSL) se bohužel tato žaloba se dala ze strany Komise očekávat. „Česká republika měla prokázat aspoň minimální účast a solidaritu, a ne se hned proti kvótám takto radikálně vymezovat. Slovensko se zachovalo daleko pragmatičtěji. Víme, že kvóty nejsou ideální řešení, ale nikdo nic jiného a lepšího nevymyslel." říká k dnešnímu rozhodnutí Svoboda.

Žaloba podle něj nebyla nutná a bylo možné učinit drobné kroky ze strany ČR, které by jí předešly. „Za největší chybu považuji usnesení české vlády o tom, že žádné uprchlíky brát nebudeme. Tím jsme bohužel Komisi nedali jinou možnost než na nás žalobu podat," dodává Svoboda. Podle něj však tato záležitost není ještě uzavřená a některé vstřícné kroky se dají učinit i nyní, například obnovit s Komisí přerušený dialog a hledat společné řešení. „Přerozdělování uprchlíků by mělo fungovat na bázi dobrovolnosti a solidarity. Každého kandidáta si navíc sami vybereme a důkladně ho prověří i naše bezpečnostní služby.“

Rozhodnutí Bruselu se nelíbí ani Svobodným.„Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich postoji k přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Česká vláda by neměla ustupovat před případným rozhodnutím, ale měla by bránit naši samostatnou imigrační politiku,“ tvrdí Svobodní.

„Vyhrožování soudem, pokutami nebo odebíráním dotací patří k osvědčeným taktikám zastrašování a ukazují na to, jací jsou představitelé EU ve skutečnosti totalitáři a pokrytci. Svobodní mají pro evropskou komisi jediný vzkaz: Možnost o sobě rozhodovat nevyměníme za vaše dotace. Přerozdělování lidí proti jejich vůli připomíná obchod s lidmi a na něm se Česká republika nesmí podílet," uvedla strana v prohlášení. 

Svobodní jsou podle svých slov přesvědčeni, že násilné přerozdělování migrantů je překročením pravomocí EU a vyzývají premiéra a prezidenta Miloše Zemana, aby v Evropské radě přednesli tento postoj a zásadní nesouhlas s takovou politikou. „Česká vláda by neměla ustupovat i před případným rozhodnutím unijního soudu, ale měla by bránit naši samostatnou imigrační politiku,“ dodávají Svobodní.

Vstupte do diskuze (75)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama