Kalousek: Mohli jsme mít 80 mandátů a diktovat směřování země. Tohle je nefér, komunistického fízla podpořit nemůžu

Praha – Podle návrhu by měl mít rozpočet na příští rok schodek 50 miliard korun. To se ale pravici nelíbí. Například exministr financí Miroslav Kalousek navrhl snížení deficitu zhruba na polovinu. S odkazem na nového premiéra také poukázal na to, že když nemůže člověku věřit, protože je to komunistický fízl, tak ho nemůže ani podpořit.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Miroslav Kalousek na sněmu strany TOP 09 (25.11.2017).

Kalousek tvrdí, že kdyby byl ministr financí po celou dobu, co vláda vládla, tak by byl rozpočet vyrovnaný. „Ale rozpočet nesmíme vnímat jako něco, co se připravilo rok. To je výsledek dlouhodobé rozpočtové politiky,“ vysvětloval Kalousek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Poukazuje na to, že pokud se v rozpočtu zvyšují výdaje, měly by se zvyšovat kvůli investicím – což se ale neděje. Dnes vládnoucí politici si tak prý jen kupují hlasy voličů a projídají peníze. „Ta rozežranost je obrovská,“ varoval Kalousek, podle kterého minulá vláda investovala ještě méně, než v době recese ta, ve které seděl Kalousek.

Vláda tak dobré časy používala k tomu, že rozdávala. „A až dobré časy nebudou, tak se vláda dostane do neřešitelné situace, protože peníze sice nebudou, ale výdaje zůstanou. My se zadlužujeme jenom na to, že to letos projíme, a to je nemorální, to je nefér,“ zlobí se předseda poslaneckého klubu TOP 09.

V rozpočtu také podle něj chybí jakákoliv odpověď na výzvu ze stárnutí populace, zdravotní a sociální pojištění. „Opravdu je to jenom spotřební, přerozdělovací rozpočet, který dobré časy využívá k tomu, že si aktuálními penězi, spotřebou nakupuje voliče, nemá žádnou vizi a nemyslí na budoucnost,“ tvrdí

Kromě rozpočtu Kalousek mluvil třeba o Demokratickém bloku. Poukázal na to že vznikl kvůli ustavující schůzi sněmovny a že není jeho cílem hledat strategii pro sbližování politických stanovisek. „Já patřím k těm, kteří by si to přáli.“ připomněl.

Důrazně odmítl, že by to byl „Kalouskův blok“. „Kdyby to byl Kalouskův blok, který jsem navrhoval už v roce 2016 a ve kterém by se spojily všechny středopravicové strany, tak by vyhrál volby, protože by měl 80 mandátů a diktoval by další směřování země,“ posteskl si někdejší šéf TOP 09, jehož strana se do Sněmovny nakonec dostala jen s odřenýma ušima.

Na jednání s Andrejem Babišem prý sice půjde a šéfa ANO vyslechne, dodal ale, že TOP 09 jako celek odmítne Babišovu vládu podpořit. „I kdyby byl Babiš čistý jako lilie, kdyby nebyl obviněn policií a kdyby to nebyl starý estébák, tak nemůžeme podpořit jeho autoritativní změny mířící k autoritativnějšímu vládnutí, které prosazuje,“ zdůraznil Kalousek.

Na závěr přidal i soukromou poznámku.„Pokud někým opovrhuji a nemohu mu věřit, protože je to komunistický fízl, tak ho nemůžu podpořit, a to je postoj TOP 09,“ dodal Kalousek.

Vstupte do diskuze (59)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama