Horáček volá: Ondráček sloužil zájmům totalitního režimu a okupantům Československa, nedopusťte jeho jmenování. A Babiš ho vyslyšel

Praha – kandidát na prezidenta, textař a producent Michal Horáček odmítá myšlenku, že by sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS) vedl komunista Zdeněk Ondráček. Obrátil se proto přímo na budoucího premiéra Andreje Babiše, kterému poslal otevřený dopis. A jak se zdá, jeho iniciativa má úspěch.

Přidejte svůj názor 196 komentářů

Michal Horáček při interview pro EuroZprávy.cz

Horáček poslal dopis Babišovi, žádá ho, aby zabránil jmenování Zdeňka Ondráčka šéfem výboru pro kontrolu GIBS. O podporu tohoto kroku zároveň požádal i všechny ostatní kandidáty na prezidenta České republiky.

„Nepochybuji o tom, že jako předseda hnutí, které ve volbách výrazně zvítězilo, máte právo pokusit se jako první v pořadí sestavit a Sněmovně představit novou vládu. Chápu také, že vyjednávání, která jsou pro takový úkol nezbytná,  jsou tvrdým jednáním s ostatními politickými aktéry o mnohých náležitostech politického provozu, a že není vždy snadné najít přijatelné průsečíky,“ píše Horáček Babišovi.

Přesto prý některé tyto průsečíky přijatelné nejsou. „Konkrétně si dovoluji uvést nominaci pana Zdeňka Ondráčka z KSČM na post předsedy Komise pro kontrolu GIBS PSP ČR. Byl to právě pan Ondráček, který v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti,“ připomíná prezidentský kandidát.

Prosí proto Babiše i jeho stranické kolegy, aby uplatnili svůj vliv a zvolení pana Ondráčka do uvedené funkce nedopustili. „Znamenalo by popření ideálů, na nichž svůj dnes svobodný stát budujeme. A jak říkal už první československý prezident Tomáš Masaryk, státy se udržují idejemi, na nichž byly založeny. Věřím tedy, že zohledníte nejen krátkodobé politické zisky, ale i morální rozměr celé záležitosti, jehož respektování nám všem přinese zisk dlouhodobý,“ vzkázal Babišovi Horáček.

„Prosím, přidejte se k mé výzvě,“ žádá pak Horáček prezidentské kandidáty. „Spojme se v protestu proti politickému kroku, který podlamuje hodnotu a sílu myšlenek, s nimiž se v listopadu 1989 rodilo naše současné demokratické zřízení. Jsem přesvědčený, že je to nejen společný zájem kandidátů na prezidenta ČR, ale i nejhlubší ze zájmů všech občanů České republiky,“ dodává Horáček.

"Výzva Michala Horáčka je sympatická a děkuji za ni. Tuto situaci už však řeším po vlastní linii," sdělil v reakci na dopis další z účastníků prezidentské volby Pavel Fischer.

Babiš podle ČTK Horáčka vyslyšel a uvedl, že ANO požádá komunisty, aby do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS zvážili nominaci někoho jiného než Ondráčka. Dohodu o rozdělení postů pro jednotlivé strany uzavřel šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, konkrétní jména v ní ale nebyla, uvedl Babiš. Dodal, že si problematičnost Ondráčkovy nominace uvědomuje, a vyzval Faltýnka, aby se s komunisty sešel.

Předseda KSČM Vojtěch Filip výzvu označil za směšnou součást Horáčkovy kampaně. "Měl by se zamyslet nad svou vlastní předlistopadovou minulostí," řekl ČTK Filip. Hnutí ANO pokládá za relevantního partnera.

Lhůta pro nominace členů do sněmovních komisí už uplynula. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš upozornil na to, že v případě změny nominanta by se musela vyhlásit lhůta nová. "To, že pan Babiš to v podstatě použil jako mediální tah, naznačuje, že to má z jeho strany nějaký politický význam," soudí Dolejš.

Texty dopisů: 

Vážený pane předsedo,
nepochybuji o tom, že jako předseda hnutí, které ve volbách výrazně zvítězilo, máte právo pokusit se jako první v pořadí sestavit a Sněmovně představit novou vládu. Chápu také, že vyjednávání, která jsou pro takový úkol nezbytná,  jsou tvrdým jednáním s ostatními politickými aktéry o mnohých náležitostech politického provozu, a že není vždy snadné najít přijatelné průsečíky.

Nicméně některé ze zmíněných průsečíků z hlediska širšího zájmu směřování České republiky přijatelné nejsou.  Konkrétně si dovoluji uvést nominaci pana Zdeňka Ondráčka z KSČM na post předsedy Komise pro kontrolu GIBS PSP ČR. Byl to právě pan Ondráček, který v roce 1989 coby člen pohotovostního pluku zasahoval brutálním způsobem proti občanům na Václavském náměstí během Palachova týdne. Stal se tak přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti.

Prosím Vás, abyste spolu se svými  stranickými kolegy svůj vliv uplatnil a zvolení pana Ondráčka do uvedené funkce nedopustil. Znamenalo by popření ideálů, na nichž svůj dnes svobodný stát budujeme. A jak říkal už první československý prezident Tomáš Masaryk, státy se udržují idejemi, na nichž byly založeny.

Věřím tedy, že zohledníte nejen krátkodobé politické zisky, ale i morální rozměr celé záležitosti, jehož respektování nám všem přinese zisk dlouhodobý.

V úctě

Dr. Michal Horáček

 

Vážení prezidentští kandidáti,
Rozhodl jsem se odeslat panu předsedovi nejsilnější parlamentní strany, Andreji Babišovi, výzvu, aby uplatnil svou politickou sílu a zabránil zvolení pana Zdeňka Ondráčka předsedou sněmovní Komise pro kontrolu GIBS.

Poslanec Zdeněk Ondráček byl v roce 1989 členem pohotovostního pluku a během Palachova týdne brutálním způsobem zasahoval proti našim občanům, jejichž proviněním byla snaha svobodně projevit svůj názor. Tím aktivně sloužil zájmům totalitního režimu a okupantům Československa.

 Prosím, přidejte se k mé výzvě. Spojme se v protestu proti politickému kroku, který podlamuje hodnotu a sílu myšlenek, s nimiž se v listopadu 1989 rodilo naše současné demokratické zřízení. Jsem přesvědčený, že je to nejen společný zájem kandidátů na prezidenta ČR, ale i nejhlubší ze zájmů všech občanů České republiky.

V úctě

Dr. Michal Horáček

Vstupte do diskuze (196)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama