Nebezpečná síla dezinformací: Na volby mohou mít zásadní vliv, soudí analytik

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se dnes kvůli obavám o průběh voleb sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Analytik Roman Máca soudí, že dezinformační kampaně by mohly rozhodnout české prezidentské volby.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš

Máca uvedl, že podsouváním nepravdivých informací veřejnosti se dají výsledky změnit v řádu procent. "Zvlášť u prezidentských voleb, kde se ve druhém kole vybírá jeden nebo druhý kandidát a rozdíl mezi nimi je několik procent, mohou mít dezinformační kampaně zásadní vliv," řekl analytik působící v týmu Kremlin Watch, který patří pod think tank Evropské hodnoty.

Vysledovat, do jaké míry se voliči při svém rozhodování řídili tou či onou informací je však obtížné. "Proto je nepravděpodobné, že by činnost dezinformačních webů mohla vést až ke zpochybnění výsledků hlasování," tvrdí Máca.

Drahoš vychází ze zkušeností z Francie, Německa nebo USA. "Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo. Také říkají, z kterých zdrojů nebo z které strany to ovlivňování voleb bylo," uvedl k zahraničním zkušenostem.

Máca podotkl, že ve výročních zprávách české Bezpečnostní informační služby (BIS) se objevují informace o snahách některých zemí zasahovat do českých vnitřních záležitostí. "Podle BIS je to zejména ze strany Ruska a Číny," řekl Máca.

Obrana proti nepravdivým informacím je podle Máci možná ve dvou rovinách. "Stát může reagovat například tím, že vyhostí nějaké diplomaty nebo zpravodajce s diplomatickým krytím," popsal. Druhou cestou je snaha občanů ověřovat si zprávy a přistupovat k nim kriticky. "Obávám se, že řada lidí spíše jen přijímá to, co potvrzuje jejich názory," míní.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama