Vliv cizích agentů na české volby? BIS riziko dezinformační kampaně připouští

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) nyní nemá žádné závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích prezidentských. Rizika dezinformačních kampaní ale civilní kontrarozvědka připouští.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Ředitel BIS Michal Koudelka reagoval na dnešní vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. "Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské," stojí v Koudelkově stanovisku.

Uvádí ale také, že určitá rizika dezinformačních kampaní existují vždy. Jsou podle Koudelky daní za to, že Česko je demokratická země se svobodou slova.

Drahoš vyjádřil obavy z toho, že zahraniční tajné služby ovlivňují výsledky českých voleb právě prostředním dezinformací. "Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," řekl Drahoš i s odkazem na nedávné české sněmovní volby. Ovlivňování voličů podle něj zprostředkovávala média a servery propojené s ruskou tajnou službou. Podobný vliv očekává i v lednových prezidentských volbách.

Bezpečnostní informační služba ujistila, že plní účinně zákonné úkoly a neustále vyhodnocuje všechny informace. Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost sdělil, že se věnuje kybernetické bezpečnosti z technického hlediska. Obsahem internetu se jeho lidé nezabývají.

Drahoš podle Úřadu vlády dnes informoval premiéra o svých obavách z možného rizika narušení demokratického průběhu voleb šířením dezinformací. "Ujistil jsem dnes pana Drahoše, že vláda bere tato rizika vážně. Stát musí zajistit, aby prezidentské volby měly demokratický průběh a uskutečnily se plně v souladu s ústavou a platnými zákony," uvedl Bohuslav Sobotka v tiskové zprávě.

"Odpovědné instituce státu tomu věnují svou pozornost a věřím, že stejně bude postupovat i nastupující vláda," dodal Sobotka, jehož vláda ve středu schválila svou demisi a během příštích dvou týdnů by ji měl nahradit kabinet, který sestavuje Andrej Babiš (ANO). Prezident Miloš Zeman chce vládu jmenovat 13. prosince.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama