Zeman obhajuje ruskou agresivní politiku. Před hrozbami nesmíme zavítat oči, burcuje místopředseda europarlamentu

Praha – Jak již server EuroZprávy.cz informoval, think-tank Evropské hodnoty zveřejnil otevřený dopis šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi, v němž se vyhrazuje proti zavedení Česko-ruského fóra v Moskvě a označuje jej za „Zemanův dárek Putinovi“. K celé řadě známých osobností, které dopis podepsali, se teď přidal také europoslanec Pavel Telička.

Přidejte svůj názor 133 komentářů

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).

Text řeší především spuštění Česko-ruského fóra, které podle slov českého prezidenta Miloš Zemana vymysleli s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ‘neutrální čínské půdě’. „Jedná se o další krok prezidenta Zemana, který poškozuje zájmy České republiky,” komentoval záležitost místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. 

„Dlouhodobě sledujeme jednání českých ústavních institucí zejména vůči ruskému režimu, který podle platné Koncepce zahraniční politiky ČR ‘zásadním způsobem destabilizuje evropskou bezpečnostní architekturu’,” píše se v otevřeném dopisu adresovaném ministru zahraničních věcí Zaorálkovi.

„Ruská federace je hlavním zdrojem nepřátelských zpravodajských, vlivových a dezinformačních aktivit na českém území, jak dlouhodobě varují české zpravodajské služby. Toto jednání je třeba chápat v kontextu ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině a agresivnímu chování Moskvy proti spojencům České republiky,” upozorňují signatáři dopisu.

„Nesmíme před hrozbami z Ruska dál zavírat oči. Je zcela jasné, že se Rusko pokouší skrytě ovlivňovat a destabilizovat demokratické systémy nejen v Evropské unii. A ještě horší je, že prezident Zeman ruskou agresivní politiku obhajuje,” zdůvodnil připojení svého podpisu Pavel Telička, „Česko-ruské fórum má být pak dalším způsobem, jak prokázat Rusku loajalitu. A není to ani zdaleka jediná iniciativa českého prezidenta, která nebezpečně posouvá Českou republiku směrem na východ,“ varuje europoslanec, který se nedávno rozešel s hnutím ANO a jeho šéfem Andrejem Babišem.

„Máme obavu, že tento formát nic pozitivního nepřinese a naopak bude zneužit jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace, které jsou otevřeně nepřátelské vůči zájmům České republiky,” vysvětluje dopis, který zároveň upozorňuje na to, že neexistují žádná témata, jež by mohla Česká republika s Ruskem realisticky řešit v takto oficiálním bilaterálním formátu. Dopis připomíná rovněž to, že funkční formát dialogu mezi zeměmi už existuje, tudíž není nutné zakládat nový. Rusko navíc touto iniciativou znovu usiluje o rozdrobení menších států, čímž se může vyhnout multilaterálnímu jednání třeba na úrovni Evropské unie či NATO. Mimo jsou také argumenty ekonomickou výhodností tohoto fóra. Pro českou ekonomiku totiž Rusko již dávno nemá podstatnou roli. 

„Vyzýváme proto Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby iniciativu s ohledem na končící mandát prezidenta republiky pozastavilo a o jejím dalším osudu mohla rozhodnout příští vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny,” apeluje v závěru dopis, který kromě Teličky podepsali i bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský, bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Zeman či prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Michal Horáček a Pavel Fischer.

„Je nutné, abychom začali nepřátelské praktiky Ruska řešit a adekvátně na ně odpovídali. Chování prezidenta Zemana a mlčení zbytku české politické reprezentace  Rusko ještě více povzbuzuje v jeho škodlivém jednání,” dodal Telička.

Vstupte do diskuze (133)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama