Vedení Sněmovny je komplet, Fiala zvolen místopředsedou. Opět se řešilo "líbání prstenu"

Praha - Poslanci dnes zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. V předchozí volbě minulý týden, což posléze vyvolalo spory a kritiku ze stran sdružených v Demokratickém bloku.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS

Fiala po svém zvolení poděkoval těm poslancům, kteří ho volili. "Některým musím poděkovat i třikrát, protože někteří mě volili třikrát," řekl. Fiala zdůraznil, že je schopen rozlišovat mezi pozicí předsedy ODS a procesní a nadstranickou funkcí místopředsedy Sněmovny. "A podle toho se tady budu chovat," dodal.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura minulý týden v reakci na Fialovo nezvolení uvedl, že Fiala zřejmě nedostal hlasy od hnutí ANO, SPD a od KSČM. "Nepolíbili jsme prsten, takže jsme tu funkci nedostali," prohlásil.

Místopředseda hnutí ANo Jaroslav Faltýnek dnes na plénu před volbou řekl, že zástupci ostatních kandidátů na místopředsedy přišli za hnutím ANO a požádali o podporu ve volbě. Jako "líbání prstenu" to nevnímal.

Po převratu v listopadu 1989 patřil Fiala mezi první akademiky, kteří se začali naplno věnovat politologii, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem pro tento obor v ČR. Ve své vědecké práci se specializoval zejména na srovnávací politologii a evropskou politiku.

Do čela ministerstva školství nastoupil v roce 2012 po demisi Josefa Dobeše (Věci veřejné), jehož ani ne dvouletou vládní éru provázela řada afér. Fialovi, někdejšímu rektorovi MU, se rozjitřenou situaci v resortu podařilo poměrně rychle uklidnit. V roce 2013 Fiala odmítl účast v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, protože nesouhlasil se způsobem jejího ustavení.

Kandidaturu na předsedu ODS ohlásil v prosinci 2013. Ačkoli byl členem strany teprve krátce, podle svých slov s občanskými demokraty ideově spolupracoval už od první poloviny 90. let. Záchranu strany, jež ve volbách v roce 2013 dosáhla nejhoršího výsledku ve své historii (7,72 procenta), viděl Fiala v návratu k pravicovému programu.

Na sjezdu ODS loni v lednu byl znovu zvolen předsedou, když získal podporu 93 procent delegátů. Řekl tehdy, že strana již posílila a je schopna opět vládnout. V letošních volbách do Sněmovny jím vedená ODS skončila druhá se ziskem 11,32 procenta (18 procent za vítězným ANO) a 25 mandátů. Jedna z výrazných postav ODS, Václav Klaus mladší, který získal nejvíce preferenčních hlasů v rámci strany, nicméně s tímto výsledkem nebyl příliš spokojený.

Fiala je autorem či spoluautorem monografií a více než 200 odborných studií publikovaných v řadě zemí. K těm nejznámějším patří Evropská unie (2003, 2009), Evropský mezičas (2007, 2010), Politický extremismus a radikalismus v České republice (1996), Katolicismus a politika (1996) či Teorie politických stran (1998, 2009).

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Areál Hradu bude strážit firma exšéfa vězeňské služby, dostane za to…

20.07.2018 13:12 Aktualizováno Praha - Areál Hradu bude po čtyři roky hlídat firma Indus exředitele vězeňské služby Luďka Kuly,…

Babiš vyrazí do Bavorska a Rakouska. Politiku bude řešit na festivalech…

20.07.2018 10:49 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl příští týden navštívit Bavorsko a Rakousko a setkat se s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama