2. den 5. celostátního sněmu TOP 09 (0:00) | video: YouTube

V TOP 09 dneškem skončí slovy Miroslava Kalouska éra otců zakladatelů. Po dvou letech od chvíle, kdy nahradil v nejvyšší stranické pozici nyní čestného předsedu Karla Schwarzenberga, ho v čele strany vystřídá europoslanec Jiří Pospíšil. Byl jediným kandidátem s nominacemi z krajů. Možné však bylo přihlásit se i v neděli ráno. A to se také stalo, o post předsedy se ucházel také Pavel Němec, podnikatel a radní z Prostějovska. 

V tajné volbě pro Pospíšila hlasovalo 147 z přítomných 177 delegátů, získal tak 83,05 procent všech hlasů. Němec získal 13 hlasů. Pospíšil chce spolupracovat na komunálních volbách a přesvědčit zbylé členy, kteří pro něj nehlasovali, že zbytek hlasoval správně.

Projevy kandidátů na předsedu

Pospíšil ve svém projevu dával jasně najevo, že strana musí zůstat proevropská. "Evropa je vlast našich vlastí," odkázal se bývalý ministr spravedlnosti na Václava Havla. "Je důležité bojovat proti vystoupení z Evropské unie a dávat to jasně najevo, i když to v dnešní době není příliš v módě," dodal Pospíšil. Dále klade důraz na vzdělání, neboť hodnota vzdělání není okamžitá, je to investice do budoucna. Pospíšil slíbil, že v případě zvolení bude pracovat na tom, aby strana oslovila více voličů a že je to v zájmu České republiky.

Druhý kandidát Pavel Němec sám oslovil místní organizaci v Prostějově. Je mu 44 let a momentálně bydlí v Plumlově. V devadesátých letech byl krátce členem Občanské demokratické aliance. Nyní je členem TOP 09, za kterou vykonává funkci radního v již zmíněném Plumlově. Zdůraznil, že ačkoli jeho prostějovská mateřská organizace jednomyslně s jeho nominací souhlasila, krajská organizace v Olomouci jeho kandidaturu zamítla. "Pokud se chce naše strana změnit, neměli bychom zašlapávat naše členy, ale naopak. Pokud chce někdo pomoci straně, tak ho v tom má podpořit". Vyzval členy, aby společně zachránili politiku.

Zvoleno bylo i širší předsednictvo

Markéta Pekarová Adamová byla zvolena 1. místopředsedkyní strany. Dostala 140 hlasů. Pro předsedu karlovarské krajské organizace TOP 09 Lukáše Otyse hlasovalo 33 delegátů.

Do předsednictva byli zvoleni všichni navrhnutí kandidáti - František Gábor, Jiří Oliva, Jiří Skalický, Pavel Klíma a Aleš Jakubec.

Na tiskové konferenci, kde se sešlo nově zvolené vedení strany TOP 09, předseda strany Jiří Pospíšil zdůraznil jak moc je rád, že Markéta Pekarová Adamová se stala 1. místopředsedkyní strany. Dále uvítal, že senátor Tomáš Czernin se rovněž stal důležitým členem týmu. "Na rozdíl od některých stran Senát rušit nehodláme. Jsem proto rád, že mohu vedle sebe přivítat i člověka, který vykonává právě funkci senátora." Právě Tomáš Czernin upozornil, že i v politice se nachází tzv. šmejdi. " Stejně jako v obchodě, kde si tito lidé obmotají kolem prstu zejména starší lidi, tak i v politice jsou lidé, kteří obmotávají kolem prstu potenciální voliče," vysvětlil nový místopředseda strany Czernin, který svůj mandát získal od 165 delegátů.

Marek Ženíšek připomenul, že TOP 09 nedluží po volbách žádné peníze, nicméně připouští, že situace kvůli špatnému výsledku ve volbách bude složitější. "Nějaké úspory budou, nicméně ne na krajské úrovni, spíše na celostátní," dodal expert na zahraniční politiku Ženíšek.

– -čem / EuroZprávy.cz / ČTK

Témata: top 09 | EuroZprávy.cz
reklama
reklama