Sněmovna má nové místopředsedy, Fiala propadl i v druhém kole

Praha - Poslanci dnes zvolili v prvním kole tajné volby místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), Jana Hamáčka (ČSSD), Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Pikala (Piráti). Předseda ODS Petr Fiala neuspěl.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Ilustrační foto

Fiala nebyl zvolen místopředsedou Sněmovny ani v dnešním druhém kole tajné volby. Bude se tedy konat nová volba, asi příští týden. Poslední volné místopředsednické křeslo zatím zůstane neobsazeno.

Fiala obdržel ve druhém kole volby 85 ze 191 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). V prvním kole dostal Fiala hlas od 83 ze 195 poslanců, kteří se volby zúčastnili.

Do prvního kola volby se zapojilo 195 poslanců, ke zvolení tedy bylo potřeba 98 hlasů. Největší podporu dostal místopředseda ČSSD a bývalý předseda Sněmovny Hamáček (39), hlas mu dalo 143 poslanců.

Předseda KSČM Vojtěch Filip (62), který byl místopředsedou dolní komory i v minulém volebním období, dostal 121 hlasů. Místopředseda Pirátů Pikal (30) a předseda SPD Okamura (45) obdrželi po 102 hlasech.

Z výsledku hlasování vyplývá, že pro Okamuru mohla vedle poslanců SPD hlasovat nejméně část poslanců ANO a KSČM. Zástupci Demokratického bloku a také Pirátů a ČSSD předem oznámili, že Okamura od nich hlas nedostane. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že některé postoje SPD, ale také KSČM jsou v rozporu se zásadami humanismu. Podle Pirátů nejsou SPD a KSČM demokratické, lidovci mluví o Okamurově hnutí jako o extremistickém.

Do druhé volby budou moci kluby překládat návrhy nových kandidátů. V minulém volebním období měla Sněmovna čtyři místopředsedy. Poslední volné křeslo poslanci obsadili až ve třetí volbě. Na ustavující schůzi tehdy neuspěli Okamura jako nominant Úsvitu a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, na druhé schůzi Okamura a nynější předseda STAN Petr Gazdík. Gazdíka poslanci zvolili na čtvrté schůzi potom, co se Okamura nominace vzdal.

Také po volbách v roce 2002 bylo kompletní vedení Sněmovny ustaveno až po několikeré volbě. Týden po zvolení prvních členů vedení byla posledním, šestým místopředsedou dolní komory zvolena Miroslava Němcová z ODS. Němcová kandidovala celkem pětkrát, při poslední volbě byla jedinou kandidátkou a zvolena byla nakonec 132 hlasy, přičemž v předchozích čtyřech pokusech dostávala od 58 do 69 hlasů. Němcová připustila, že průtahy byly odvetou za to, že ODS navrhovala svého předsedu Václava Klause na předsedu dolní komory. Nejsilnější stranou byla v tehdejší Sněmovně ČSSD.

Vstupte do diskuze (82)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama