O tři místa v Radě ÚSTR usiluje 24 kandidátů, je mezi nimi i kritik ústavu

Praha - O tři místa v sedmičlenné Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) usiluje 24 kandidátů. Senát mezi nimi vybere členy rady na schůzi 6. prosince. Dlouhodobě neobsazen je post po někdejší předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

ÚSTR

Pozice v radě obhajují její předsedkyně Emilie Benešová a politolog Lukáš Jelínek. Naopak sociolog Michal Uhl už o setrvání v radě neusiluje.

Mezi nominovanými jsou diplomat a někdejší mluvčí Charty 77 Martin Palouš, publicista Jefim Fištejn, režisér a dokumentarista Martin Vadas nebo spisovatel a nakladatel Jiří Padevět. K adeptům patří rovněž místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek či kritik ústavu a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Dlouhodobě neobsazeno je místo po Naděždě Kavalírové. Ani jednoho ze dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Ten nesplnil kvůli členství v KSČ podmínky pro zvolení.

Navrhovateli mohou být sdružení nebo jiné právnické osoby, jejichž předmětem činnosti je zkoumání historie, archivnictví, výchova, vzdělávání nebo ochrana lidských práv. Členem rady může být zvolen spolehlivý a bezúhonný nestraník. Nesměl být členem předlistopadové komunistické strany ani spolupracovníkem komunistické tajné policie nebo zpravodajské služby

Senát volí dva členy rady z kandidátů navržených Sněmovnou, jednoho člena z prezidentských kandidátů a čtyři členy z kandidátů navržených občanskými sdruženími nebo organizacemi, které se věnují historii, vzdělávání nebo ochraně lidských práv.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama