Merkelová je chamraď fašistická? Analýza poukazuje na zásadní problém, politici jsou zděšeni

Praha - Hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhuje do čela lídra své kandidátky na Vysočině Radka Kotena. SPD má v tomto směru i podporu vítězného hnutí ANO. Jak ale poukazují odborníci, Koten může představovat vážný problém. To tvrdí i někteří politici.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Evropské hodnoty

Média informovala, že Koten v minulosti sdílel například poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny, kterou vyvracel Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Na facebooku pak byl členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo, popřípadě fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel.

Okamura svého spolustraníka hájí a říká, že je to slušný člověk. „Není spojen s žádnými bezpečnostními skandály, problémy. Nemá žádné škraloupy. Chtěli jsme, aby to byl člověk vyvážený, dokázal najít konsenzus a neměl špatnou minulost," uvedl předseda SPD Okamura.

Jenže s tím nesouhlasí analytici think-tanku Evropské hodnoty. Skupina uvádí, že „vzhledem k napojení hnutí Tomia Okamury na českou proputinovskou dezinformační a konspirační scénu“ sestavil analytik programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty Roman Máca detailní přehled veřejné aktivity Kotena.

„Poslanec SPD Radek Koten dlouhodobě a pravidelně šíří ty nejbrutálnější konspirační teorie, které jsou na české dezinformační scéně k dispozici. Mezi jeho oblíbené zdroje patří tahouni konspirační scény Aeronet, AC24, Protiproud nebo například Sputnik,“ uvádí se v analýze.

„Mezi Kotenem šířené konspirační teorie patří například pojetí, že 'vše bylo jinak' během nezávažného incidentu ve francouzské jaderné elektrárně v únoru 2017, konspirace o tom, že Agrofert vyrábí geneticky modifikované jedy, konspirace o tom, že útok na USA 11. září 2011 byla jedna velká lež, konspirace o tom, že ČT potvrdila nespokojenému divákovi, že je 'povinna nám vymývat mozky', konspirace, že dochází k 'militarizaci české policie jako prvku Nového světového řádu', konspirace, že se chystá 'tajný plán operace Barbarossa-2' s cílem invaze do Ruska, či tvrzení, že mikrovlnky jsou zabijácké stroje, a proto je Rusko zakázalo,“ shrnuje Máca.

Nově zvolený poslanec nominovaný na předsedu bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny o Angele Merkelové, Bundeswehru a o dnešním Německu také napsal, že jde o 'chamraď fašistickou'. „Spolupráci mezi Armádou ČR a německým Bundeswehrem ilustruje tvrzením o nacistické okupaci,“ uvádí analytik.

Koten je podle něj také je velmi aktivní ve facebookových skupinách 'Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel !!!' a 'Českoslovenští vojáci v záloze', kde například komentuje post neonacisty a představitele spolku Národní obroda Pavla Matějného,“ varuje Máca.

Svůj veřejný profil na Facebooku začal prý Koten sice promazávat, což ale nepomohlo, protože na ruské sociální síti vk.com jeho fanoušci sdílejí odkazy na Kotenův obsah.

„Závěrem lze konstatovat, že pan poslanec Koten je absolutně nekvalifikován na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, a to zejména díky tomu, že systematicky a proaktivně šíří ty nejhrubší lživé konspirační teorie a dezinformace. Česká kontrarozvědka BIS ve svých výročních zprávách varuje před ruskými dezinformačními aktivitami, které pan poslanec Koten přímo naplňuje. Jeho aktivity přímo napadají strategické bezpečnostní zájmy České republiky dle platné Bezpečnostní strategie ČR, tudíž by zvolení pana poslance do čela bezpečnostního výboru bylo nebezpečným krokem,“ uvádí expert.

Politická strana, která by podpořila Kotena, jehož Máca označuje za „zarputilého proputinovského konspirátora“, na pozici předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny bude prý proaktivně sabotovat český bezpečnostní systém, který má předseda zmíněného výboru ze své funkce kontrolovat.

Návrh Kotena na šéfa bezpečnostního výboru, pak označil europoslanec Pavel Telička „nejen za riziko, ale snad i pohrdání roli a významem výboru“. „Bezpečnostní výbor povede proruský fanoušek Aeronetu okamurovec Radek Koten. Už vím, na co si Miloš Zeman v Moskvě připije. ANO, bude se líp spát,“ přisadil si poslanec TOP 09 Tomáš Czernin.

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trestně stíhaný Babiš se sám jmenoval koordinátorem boje s korupcí. Srab a…

17.07.2018 10:13 Aktualizováno Praha – Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s…

Ovčáček se naštval: Ble, ble, ble, line se z Kavčích hor. Pražská kavárna…

17.07.2018 09:13 Praha - Summit v Helsinkách, na kterém se setkali šéf Kremlu Vladimir Putin a americký prezident…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

ANO navrhlo novou kandidátku v Praze, Nachera na postu jedničky vystřídá…

16.07.2018 21:17 Praha – Pražskou kandidátku ANO do podzimních komunálních voleb nepovede poslanec Patrik Nacher.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama