Hádka o volbu předsedy Sněmovny: Zrušme komisi a vy budete rozhodovat všechno sám, kritizovala ODS Kolovratníka

Praha – Nově zvolení poslanci za sebou mají ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Ve středu je čeká volba nového předsedu Sněmovny, místopředsedy dolní komory zřejmě zvolí v pátek. 

Přidejte svůj názor

Martin Kolovratník /ANO/

Vyhlášením lhůty pro podávání návrhů kandidátů do funkce předsedy dnešní první den ustavující schůze zhruba po třech hodinách včetně 40minutové přestávky pro jednání klubů skončil. Schůze bude pokračovat od středečních 10:00. V úterý se poslanci kvůli zákonné lhůtě provázející volbu šéfa dolní komory nesejdou.

Bod o vyhlášení lhůty vyvolal obdobný, i když kratší spor, jako se odehrál při stanovení počtu členů mandátového a imunitního výboru. Šéf volební komise Martin Kolovratník (ANO) chtěl vyhlásit i termín pro podávání návrhů kandidátů do místopředsednických funkcí. „Technicky v tom není žádný problém," zdůraznil.

Ozvaly se ale hlasy, které poukazovaly na závěry ze schůze volební komise z minulého týdne, které pojednávají jen o lhůtě pro volbu předsedy. „Buď máme komisi, nebo ji zrušme a vy budete rozhodovat všechno sám. Máme 75 minut na to, abychom svolali kluby a podali nominace," udeřil na něj předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek se zase Kolovratníka tázal na to, zda si se Sněmovnou hraje. Plénum by podle jeho názoru mělo být ve střehu před měněním volebního řádu ze strany vítězného hnutí ANO, kterému vytkl nepřipravenost a amatérské chování. Předsedající Jan Hamáček (ČSSD) navíc upozornil na to, že bez usnesení volební komise není možné lhůtu pro podávání kandidátů na místopředsedy Sněmovny vyhlásit. Komise by se tedy nejprve musela znovu sejít.

Kolovratník se se sice ohradil, zároveň ale zalitoval, že s nápadem přišel. Zdůraznil, že nechtěl zničit dohodu z volební komise. Případné vyhlášení lhůty pro podávání návrhů na kandidáty na místopředsedy bylo podle Kolovratníka návrhem ke zvážení, případně k hlasování pléna.

Jediným uchazečem o pozici předsedy dolní komory bude její bývalý místopředseda Radek Vondráček (ANO). Pro volbu má dostatečnou podporu i od poslanců Pirátů, SPD a KSČM. Vondráček už ohlásil, že navrhne, aby místopředsedů Sněmovny bylo pět, tedy o jednoho více než v minulém volebním období. Pozice by tedy mohli získat nominanti ODS, Pirátů, SPD, KSČM a ČSSD.

Sněmovna by měla volit svého předsedu ve středu. Pokud by dosavadní podpory pro Vondráčka platily, mohl by v tajné volbě dostat až 137 hlasů. Navíc sociální demokraté se zatím na postupu při volbě předsedy nedohodli. Na předsedu Sněmovny chtěl kandidovat i předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil. Nechce prý asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trestně stíhaný Babiš se sám jmenoval koordinátorem boje s korupcí. Srab a…

17.07.2018 10:13 Aktualizováno Praha – Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s…

Ovčáček se naštval: Ble, ble, ble, line se z Kavčích hor. Pražská kavárna…

17.07.2018 09:13 Praha - Summit v Helsinkách, na kterém se setkali šéf Kremlu Vladimir Putin a americký prezident…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

ANO navrhlo novou kandidátku v Praze, Nachera na postu jedničky vystřídá…

16.07.2018 21:17 Praha – Pražskou kandidátku ANO do podzimních komunálních voleb nepovede poslanec Patrik Nacher.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama