Legitimita voleb v ohrožení? Ukázaly se některé zásadní problémy, říká pro EZ politolog

Praha - Nejvyšší správní soud (NSS) při přepočítávání preferenčních hlasů v polovině Středočeského kraje zjistil, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Ten ve Sněmovně nahradí díky kroužkům Petra Bendla, který byl čtvrtý na kandidátce. Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo, říká pro EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Martin Kupka

Špatný přepočet vznikl kvůli tomu, že Kupkovo jméno bylo na 31. pozici na druhé straně volebního lístku a některé komise jeho kroužky nezapočítaly. Soud zjistil pochybení bezmála v 200 okrscích, ve stovce to bylo u kandidátů na zadní straně volebního lístku. Soud také zjistil, že ODS měla dostat o 14 hlasů méně, ale podle něj to nebylo nic zásadního a rozložení sil ve Sněmovně se tím nezmění.

„Podobně masivní přepočítávání hlasů ještě nikdy neproběhlo. Soudy ale už několikrát do výsledků voleb významně vstoupily, NSS například v roce 2004 zrušil výsledek senátních voleb v jednom pražském obvodu kvůli nekalé kampani (toto rozhodnutí později revokoval Ústavní soud) nebo v roce 2006 zrušil Krajský soud v Brně výsledky voleb v jedné městské části, protože část hlasovacích lístků byla bez úředního razítka," připomíná pro server EuroZprávy.cz politolog Roman Chytilek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Předseda středočeské ODS Jan Skopeček varoval, že zjištěné chyby ohrožují legitimitu voleb. Podle Chytilka ale situace tak dramatická není. „Legitimitu voleb pravděpodobně zjištěné nedostatky neohrozí, protože NSS postupoval v tomto případě s velkým citem pro volební spravedlnost. Spíš vynesou do popředí problematiku preferenčního hlasování,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz politolog.

Případ ve Středočeském kraji ale podle něj ukázal, že volební komise nejsou dostatečně proškoleny v tom, jak preferenční hlasy sčítat, což se ukázalo v tom, že některé komise automaticky přiznávaly preferenční hlasy prvním kandidátům, i když jim je voliči neudělili.

To, že problémy mohou vznikat právě na straně volebních komisích, naznačil i Český statistický úřad (ČSÚ). „Výsledky hlasování sčítají okrskové volební komise, jejichž činnost není v gesci ČSÚ. Komise, jejichž členy mohou nominovat kandidující subjekty, vyhotovují zápis o průběhu a výsledku hlasování. Je jejich odpovědností, aby správně spočítaly a zapsaly zjištěné údaje, což členové komisí stvrzují svými podpisy na zápisech,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí úřadu Petra Báčová.

Tyto zápisy jsou podle ní následně předány Českému statistickému úřadu. „Ten může kontrolovat pouze formální náležitosti těchto dokumentů. Nemá přístup k samotným hlasovacím lístkům ani další volební dokumentaci,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí ČSÚ.

Chtilek poukazuje také na to, že velmi záleží na podobě volebního lístku a že kandidáti na jeho druhé straně mohou být znevýhodněni, což ukázal právě případ poslance Kupky. Soud už proto doporučil, aby se netiskly volební lístky na obě strany.

Podle původních výsledků se za ODS ve Středočeském kraji dostali do Sněmovny Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl, kteří byli v čele kandidátky. Kupkovi mandát těsně unikl. Původně získal 4168 preferenčních hlasů, což bylo více než Vrecionová a Munzar. Na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Při kontrole soudu ale získal preferenčních hlasů více, takže mandát dostal namísto Bendla.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trestně stíhaný Babiš se sám jmenoval koordinátorem boje s korupcí. Srab a…

17.07.2018 10:13 Aktualizováno Praha – Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s…

Ovčáček se naštval: Ble, ble, ble, line se z Kavčích hor. Pražská kavárna…

17.07.2018 09:13 Praha - Summit v Helsinkách, na kterém se setkali šéf Kremlu Vladimir Putin a americký prezident…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 08:28 Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

ANO navrhlo novou kandidátku v Praze, Nachera na postu jedničky vystřídá…

16.07.2018 21:17 Praha – Pražskou kandidátku ANO do podzimních komunálních voleb nepovede poslanec Patrik Nacher.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama