Podnapilá a frustrovaná Marksová? Ministryně si to nenechala líbit a poslala Okamurovi vzkaz

Praha - Tajemník hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury Jaroslav Staník měl na půdě Poslanecké sněmovny pronést rasistické výroky na adresu menšin. Uvedla to končící ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) i další svědci. Okamura svého kolegu brání a Marksovou kritizoval. Případ vyvolal pobouřené reakce i ze strany menšin.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí

Staník údajně mluvil o tom, že by „Židi, homosexuálové i Cikáni měli jít do plynu". Marksová webu Aktuálně.cz popsala, že když do sněmovního klubu vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. „Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat," uvedla politička. Dodala, že se se Staníkem pohádala. Řekla, že podle jejích kolegů tajemník SPD stejně mluvil i o Židech a Romech. Dodala, že to slyšeli i další lidé.

Okamura se však Staníka zastal a tvrdí, že jde jen o kampaň ze strany „Bakalových médií“. Končící mistryni označil jako „častou a pravidelnou návštěvnici sněmovního baru. „Dosluhující ministryně ČSSD Michaela Marxová-Tominová propadla ve volbách stejně jako celá ČSSD a nebude poslankyní. Věc se měla odehrát večer ve sněmovní restauraci před 14 dny, tedy krátce po volbách. K čemu skutečně došlo? Podnapilá paní ministryně Marksová zřejmě neunesla svoji situaci, pokud zde potkala pana Staníka, který kdysi odešel z ČSSD, neboť byl kritikem politické zrady této strany na lidech. Souběh alkoholu a frustrace ze ztráty funkce dává zášti křídla. Její obvinění, která nyní vypouští, jsou trapná a sprostá,“ nebral si servítky Okamura.

Jeho slova si však politička nenechala jen tak líbit. „T. Okamura by se měl krotit: výroky taj. Staníka nejsou můj osobní konflikt. Jsou o nepřípustném rasismu a xenofobii. Svědků je celá řada,“ vzkázala mu v reakci na sociálních sítích dosluhující ministryně práce Marksová. „Ten člověk byl opilý. Poslali jsme ho kolektivně někam a přestali se s ním bavit," dodala. 

Vzkaz poslal i manažer a producent Janis Sidovský, který napsal dopis adresovaný poslanci SPD Jaroslavu Holíkovi. „Obracím se na Vás se žádostí o vyjádření k výrokům Vašeho tajemníka pana Jaroslava Staníka. Ten se měl podle zpravodajského serveru aktualne.cz vyslovit na půdě Parlamentu ČR nenávistně vůči menšinám, včetně gay komunity, jejíž jsem součástí,“píše v dopise, který zveřejnil na svém blogu.

V něm připomíná třeba to, že se svým partnerem, zpěvákem a hercem Pavlem Vítkem, žije v harmonickém vztahu 30 let, z toho 11 let v registrovaném partnerství. „Svou příslušnost ke gay minoritě jsme zveřejnili v roce 2000 s vědomím rizika ztráty našich kariér. Ukázalo se, že česká veřejnost náš upřímný coming out přijala pozitivně a nám oběma se v mnohém daří lépe než v období skrývání. V posledním období bohužel zaznamenáváme zesílené negativní reakce, které jsou často opřeny o výroky hejtmana Jiřího Čunka, skupiny Ortel nebo v nedávné době Vašeho tajemníka pana Staníka, abych jmenoval alespoň pár nejexotičtějších případů,“ uvádí Sidovský.

Cituje také slova tajemníka, který měl podle svědků uvést, že gayové a další představitelé menšin patří do plynu a že by se měli střílet po narození. „Ptám se Vás jako občan, jemuž jste dal poslanecký slib, že svůj mandát budete vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jaký máte na údajné výroky pana Staníka názor. Nevěřím, že si je svědci vymysleli,“ uvádí producent.

Připomněl také výroky, které podle něj měli celou věc bagatelizovat s argumentem, že tajemník patrně nebyl na půdě Parlamentu České republiky ve střízlivém stavu. „To mě jako občana a příslušníka menšiny, na jejíž adresu měly nenávistné výroky zaznít, velmi znepokojuje. Není možné takové chování omluvit alkoholovým excesem a stejně tak není možné výroky zahladit tvrzením, že si dotyčný nic nepamatuje. To by vytvářelo nepřípustný precedens, že je možné kohokoliv beztrestně napadnout s jednoduchým alibi ničemné paměti. Chtěl bych od Vás, pane poslanče, slyšet, že není přípustné, aby kdokoliv na adresu kohokoliv beztrestně vyslovil, že patří do plynu a že by se měl střílet po narození´,“ dodává Sidovský.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama