Zeman vypustil bombu: Babiš by prý mohl vládnout celé čtyři roky bez důvěry. TOP 09 je zděšená

Praha – Prezident Miloš Zeman naznačil, že může nechat vládnout kabinet Andreje Babiše bez důvěry hodně dlouhou dobu. V rozhovoru pro televizi Barrandov totiž řekl, že „i vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny může teoreticky vládnout celé čtyři roky“.

Přidejte svůj názor 254 komentářů

Miloš Zeman

Zeman uvedl, že voliči svými hlasy rozdali karty a že by s nimi tedy politici měli umět hrát. „To, že Andreji Babišovi coby vítězovi voleb všechny ostatní strany říkají, že jeho vládu nepodpoří a půjdou do opozice, je možné, to je politika. Ale chci upozornit, že Ústava České republiky nestanoví žádný termín, který by definoval, jak dlouho může vláda bez důvěry poslanců vládnout," prohlásil Zeman.

Žádný problém v tom prý nevidí. „V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ uvedl prezident.

Narážel tak na část ústavy, podle které prezident může po neúspěšných pokusech o sestavení vlády rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. „V jisté konkrétní situaci, kdy by neprošel ani třetí pokus, tak je taková krásná věta v ústavě, která zní: 'Prezident může rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby'. Pozor, 'může', nikoliv 'musí',” zdůraznil Zeman. 

Kromě Andreje Babiš prý totiž nevidí nikoho lepšího, koho by pověřil sestavováním vlády. „Proč on? Tři důvody. Je to úspěšný podnikatel, jeho firma prosperuje a platí daně v Česku. Vybudoval silné politické hnutí - a to není legrace. A jako ministr financí uspěl, i když investice mohly být vyšší; přesto je jeho výsledek rozpočtu obdivuhodný. A hlavně a především - vyhrál volby s obrovským náskokem," připomněl prezident. Garanci 101 hlasů prý po Babišovi nepožaduje proto, aby mu nekomplikoval situaci.

Jenže politikům se jeho slova příliš nelíbí. „Prezident Zeman svého času po premiéru Sobotkovi požadoval garanci 101 poslanců a totéž vyžadoval i po Miroslavě Němcové. Sestavením vlády ji ale nepověřil, přestože tuto garanci zajistila. Očividně se tady jedná o prezidentskou zvůli," myslí si čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Jsme v mimořádné situaci. Máme prezidenta, který nectí ústavní zvyklosti. Je nepřípustné, aby prezident ohýbal své pravomoce podle toho, co se mu zrovna hodí,“ dodává na sociálních sítích Schwarzenberg. „Naše reakce je jasná: Zemanovi a Babišovi to nedovolit. Zdá se ale, že jsme v tom sami,“ komentoval Zemanova slova šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Když Zeman protiústavně tvrdil, že demise premiéra není demisí celé vlády, přišly na demonstrace tisíce lidí. Není a nemůže nám to být jedno,“ burcuje poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

„Hrozí tu reálně 4letá Babišova menšinová vláda bez důvěry. Miloš Zeman to chce evidentně připustit. Řešení? Zvolit v lednu jiného prezidenta,“ europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Není tohle - ptám se ústavních právníků - na ústavní žalobu prezidenta? jasně, až kdyby tak konal, ale stejně - není to skutečně za hranou?“ zajímá někdejšího pražského primátora Jana Kasla.

Pirátu už dříve uvedli, že předčasné volby nepovažují za ideální řešení. „My bychom samozřejmě tuto situaci neuvítali, je to zatěžující pro občany i rozpočet. Ale kdyby tu byla patová situace, nechceme, aby tu fungovala nějaká nekonečná vláda odborníků," řekl předseda strany Ivan Bartoš.

Na Zemanova slova zareagoval také prezidentský kandidát Jiří Drahoš. „Ponechat u moci vládu, která nedokáže získat důvěru, je hrubým porušením ústavy," uvedl na sociálních sítích. 

„Zájmem ČR je vláda vládnoucí z pověření a s důvěrou Sněmovny. Vše ostatní jde proti duchu Ústavy, výroku Ústavního soudu i zájmům demokratického systému. Všichni aktéři se musí vynasnažit, aby co nejrychleji vznikla vláda s důvěrou, a prezident je jedním z nich. Naštěstí se blíží chvíle, kdy do hry vstoupí občané a možnost vrátit nás do časů, kdy se z našeho základního zákona nedělá rohožka a zájem několika mocichtivých nepřevažuje nad zájmy lidí, využijí. Slibuji, že pro ten návrat udělám, co bude v mých silách. Spojme se, společně vyhrajeme,“ poznamenal k tomu další kandidát na Hrad Michal Horáček.

Vstupte do diskuze (254)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá zůstane náměstkyní jihomoravského hejtmana, rozhodl kraj

16.07.2018 13:48 Brno - Taťána Malá (ANO), která minulý týden skončila po 13 dnech v čele ministerstva spravedlnosti…

Poche musí počkat. Vedení ČSSD se v úterý nesejde, přišlo moc omluvenek

16.07.2018 12:29 Praha - Vedení ČSSD mělo v úterý řešit situaci na ministerstvu zahraničí, kvůli vysokému počtu…

Vondráček zahajuje návštěvu USA. Zavítá do Kongresu, sejde se s českými…

16.07.2018 12:20 Praha/Washington - Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes zahájil desetidenní návštěvu USA.…

Spor o odměnu za Lidový dům bude ještě řešit Nejvyšší soud

16.07.2018 10:50 Brno - Vleklým sporem o nárok na odměnu pro právníka Václava Halbicha v kauze Lidového domu se bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama